fot. tv trwam

Zimą najwięcej zatruć czadem; strażacy apelują o rozwagę

Co roku szczególnie w okresie jesienno-zimowym strażacy odnotowują kilkadziesiąt przypadków zatrucia tlenkiem węgla, zwanego czadem. Straż Pożarna apeluje, aby używać tylko sprawnych technicznie urządzeń grzewczych, gazowych i elektrycznych i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Tej zimy, aby zmniejszyć liczbę zatruć, strażacy prowadzą kampanię informacyjną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”.

Kampania na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla trwa od października 2018 do marca 2019 roku. Państwowa Straż Pożarna promuje w niej „korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych”. Strażacy podkreślają, że „ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej”.

„Do zatruć tlenkiem węgla najczęściej dochodzi w domach, czyli tam, gdzie większość z nas czuje się najbezpieczniej. Pamiętajmy, że niezależnie od naszych zmysłów tlenek węgla oszukuje, bo go nie widzimy, nie słyszymy i nie czujemy” – powiedział rzecznik prasowy PSP Paweł Frątczak.

„Od pierwszego października 2018 do dziś w związku z emisją węgla straż pożarna w całym kraju wyjeżdżała 1615 razy, 955 osób wymagało hospitalizacji, 21 osób zginęło” – dodał.

Aby zapobiec zatruciom, a nawet śmierci powinniśmy zainstalować w domu lub mieszkaniu czujniki tlenku węgla. Koszt takiego urządzenia wynosi około 70 złotych. Czujka poprzez głośny sygnał dźwiękowy oraz świetlny zaalarmuje o podwyższonym stężeniu tlenku węgla w pomieszczeniu.

„Jest to sygnał do natychmiastowego opuszczenia pomieszczenia czy budynku, wcześniej oczywiście powinniśmy powiadomić najbliższych lub sąsiadów oraz służby ratownicze i do czasu usunięcia przyczyny nie możemy użytkować pomieszczenia, w którym wykryto obecność tlenku węgla” – powiedział PAP rzecznik PSP.

Najłatwiej uchronić się przed zatruciem czadem, przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych. Trzeba rozszczelnić okna w kuchni, łazience wyposażonej w termę gazową i regularnie wietrzyć te pomieszczenia.

Nie należy bagatelizować objawów zatrucia czadem: duszności, bólu i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i szybszego oddechu. W razie zatrucia należy niezwłocznie przewietrzyć pomieszczenie i opuścić je na jakiś czas. Powinno się także zasięgnąć porady lekarskiej.

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych przy zbyt małej ilości tlenu w otaczającej atmosferze. Jest niewyczuwalny zmysłami, nie ma zapachu, smaku ani barwy. Blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, w konsekwencji powoduje śmierć przez uduszenie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl