fot. PAP/Jakub Kamiński

Min. J. Kwieciński: do 11 stycznia raporty z województw ws. nadzoru budowlanego escape roomów

Inspektorzy nadzoru budowlanego rozpoczęli w całym kraju kontrole escape roomów, raporty z województw mają być do 11 stycznia – powiedział w poniedziałek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że sprawdzane jest bezpieczeństwo budynków, w których są escape roomy.

Jak podkreślił na konferencji prasowej w poniedziałek min. Kwieciński, kontrole pracowników nadzoru budowlanego są prowadzone wspólnie ze strażą pożarną i służbami podległymi MSWiA, a skontrolowane zostaną wszystkie placówki, które prowadzą działalność typu escape room – jest ponad tysiąc.

Wyjaśnił, że kontrole dotyczą tego, czy właściciele lub zarządy przestrzegają obowiązków wynikających z przepisów prawa budowlanego.

Minister dodał, że trwa analiza przepisów mogących dotyczyć funkcjonowania escape roomów.

„Z pierwszego oglądu nie nasuwa się bezpośredni wniosek, że należy wprowadzić zmiany” – zaznaczył Jerzy Kwieciński.

„Ale będziemy czekali na wyniki kontroli” – dodał.

Jak mówił główny inspektor nadzoru budowlanego Norbert Książek, „nasze kontrole od soboty odbywają się częściowo ze strażą pożarną, częściowo odrębnie”. Dodał, że kontrole będą nasilone od dziś i będą dotyczyły tego, czy obowiązki wynikające z prawa budowlanego są spełniane przez właścicieli i zarządców takich obiektów budowlanych, w których znajdują się obiekty typu escape room.

Min. Jerzy Kwieciński pytany o to, czy odradza korzystanie z takich obiektów do zakończenia kontroli, powiedział, że „rodzice częściej niż dzieci zwracają uwagę na bezpieczeństwo”. „Rekomendujemy rodzicom, aby zanim wyślą swoje dzieci na tego typu rozrywkę, sprawdzili, gdzie ten lokal jest zlokalizowany, czy faktycznie zapewnia bezpieczeństwo prowadzenia tego typu działalności”.

Jak powiedział minister, można sprawdzić, czy „escape roomy mają pozytywną renomę, czy może są to przypadkowe punkty”.

„Zalecamy wzmożoną ostrożność, musimy zapewnić bezpieczeństwo funkcjonowania tego typu placówek” – mówił minister. Zaznaczył, że resort nie chce „absolutnie wywrócić tego typu biznesów”.

„Wszystkim nam zależy, abyśmy żyli w kraju, w którym jest wolność prowadzenia działalności gospodarczej” – podkreślił.

W piątek w efekcie pożaru, który miał miejsce w escape roomie w Koszalinie (Zachodniopomorskie) zginęło pięć młodych osób.

PAP/RIRM

drukuj