[TYLKO U NAS] St. kpt. Artur Kiestrzyn: Tlenek węgla jest cichym zabójcą, którego ciężko wykryć

Zatruciom czadem można zapobiec przede wszystkim poprzez sprawną wentylację i zaopatrzenie się w czujki czadu – mówił w środowym programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam st. kpt. Artur Kiestrzyn z PSP. Jak wskazał, tlenek węgla to „cichy zabójca, którego ciężko wykryć”.

Gośćmi „Rozmów niedokończonych” byli st. kpt. Artur Kiestrzyn z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, podinsp. Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy komendanta miejskiego policji w Toruniu, Podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy oraz kom. Krzysztof Dankowski – zastępca komendanta Komisariatu Policji Toruń – Śródmieście. W programie poruszono temat: „Bezpieczeństwo jesienią”.

W sezonie grzewczym najważniejsze jest to, aby zapewnić skuteczną wentylację – powiedział st. kpt. Artur Kiestrzyn, p.o. zastępcy naczelnika Wydziału Organizacji i Nadzoru w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Ważny jest przede wszystkim dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, w których pracują urządzenia, które spalają jakiekolwiek paliwo. Wentylacja nawiewna, ale też i wywiewna zawsze musi być sprawna. Raz do roku należy dokonać przeglądu urządzeń wentylacyjnych, kominowych. Zawsze powinien robić to kominiarz – podkreślił st. kpt. Artur Kiestrzyn i wskazał, że tylko w województwie pomorskim w ubiegłorocznym sezonie grzewczym zmarło 7 osób.

Od 1 października 2017 r. do 1 marca 2018 r. w województwie kujawsko-pomorskim z powodu zatruć tlenkiem węgla (inaczej czadem) zmarło 7 osób, w tym jedno dziecko, a 149 osób zostało odwiezionych do szpitali. Strażacy interweniowali przy 300 zdarzeniach, w których już po wywietrzeniu pomieszczeń dało się jeszcze wykryć tlenek węgla. Temu można zapobiec przede wszystkim poprzez sprawną wentylację – zwrócił uwagę gość TV Trwam.

Jak dodał, tlenek węgla jest cichym zabójcą, którego ciężko wykryć.

Tylko i wyłącznie specjalistyczne czujniki są w stanie wykryć tlenek węgla. Oczywiście, jeżeli czujemy dym, to tlenek węgla na pewno tam jest, ale w mikroskopijnych ilościach, które nie są dla nas szkodliwe. Natomiast w momencie, gdy dochodzi do tzw. niepełnego spalania, czyli przy braku powietrza, np. w piekarniku, kiedy coś pieczemy na gazie czy też w tzw. junkersie, jeżeli zamkniemy dopływ świeżego powietrza – szczególnie do urządzeń, które spalają powietrze z pomieszczenia, w którym funkcjonują, czyli tzw. otwartą komorą spalania – wówczas bardzo szybko tworzy się dwutlenek węgla. To też jest bardzo niebezpieczny gaz. Nie mniej jest on mniej trujący niż tlenek węgla. W momencie, gdy nawdychamy się tlenku węgla, krew traci zdolność pozbywania się go ze swojej objętości. Nawet kiedy wyprowadzimy człowieka na świeże powietrze, to on dusi się, bo jest zbyt duże nagromadzenie tlenku węgla – powiedział st. kpt. Artur Kiestrzyn.

Jesień to również czas, kiedy powinniśmy być bardziej ostrożni na drogach – jest to apel zarówno do kierowców, jak i pieszych – zaznaczyła podinsp. Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy komendanta miejskiego policji w Toruniu.

Policjanci w całym kraju zachęcają osoby do noszenia odblasków. Jest obowiązek noszenia ich poza terenem zabudowanym po zapadnięciu zmroku. Zachęcamy do noszenia odblasków również osoby, które mieszkają w mieście. Jesienią, kiedy nie wszystkie lampy są dostosowane do pory, w jakiej się zapalają, często jesteśmy niewidoczni. Jest wiele przypadków, w których piesi giną na pasach. Niestety, zlewamy się z otoczeniem, które jest szare. Widoczność jest ograniczona. Bez odblasku osoby są praktycznie niewidoczne. (…) W starciu człowiek – pojazd, wiadomo, że człowiek jest na przegranej pozycji – zwróciła uwagę podinsp. Wioletta Dąbrowska.

Podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy, przypomniała z kolei, że brak odblasku poza obszarem zabudowanym możne skutkować otrzymaniem mandatu.

Musimy pamiętać, że brak odblasku ma też inne niemiłe konsekwencje. W terenie niezabudowanym obowiązek noszenia odblasku jest opisany w przepisach, a jego brak może skutkować otrzymaniem mandatu nałożonego przez policjanta czy też inne uprawnione do tego służby. Można oczywiście odmówić jego przyjęcia, ale wówczas zostanie sporządzony wniosek o ukaranie do sądu – powiedziała podinsp. Chlebicz.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl