fot. PAP

Ustawa śmieciowa w Polsce cały czas budzi kontrowersje

Wśród wielu miast z kłopotami z ustawą śmieciową borykają się również mieszkańcy Gdyni. Dziś radni PiS złożą do Urzędu Miasta Gdyni podpisy pod obywatelskim projektem uchwały śmieciowej.

Sposób naliczania opłat za wywóz śmieci powoduje, że Gdynianie muszą płacić znacznie więcej – mówi Marcin Horała, radny miasta i przewodniczący zarządu powiatowego PiS w Gdyni.

 – Opłata śmieciowa w Gdyni jest naliczana zasadniczo od powierzchni mieszkania. W przypadku osób starszych, które mieszkają same lub w gospodarstwie domowym są dwie osoby powoduje to wielokrotny wzrost tych opłat. Mieszkańcy Gdyni w większości na tym tracą.  Zaproponowaliśmy opłatę naliczaną od osoby, ale z pewną ulgą, żeby ta opłata nie była zbyt dokuczliwa dla rodzin wielodzietnych – powiedział Marcin Horała.

Gdyńscy radni z PiS złożyli propozycję w kształcie obywatelskim inicjatywy uchwałodawczej.

Aby zgłosić projekt w takim trybie powinien on być poparty głosami 500 mieszkańców. Mogę już powiedzieć, że przekroczyliśmy wymaganą liczbę podpisów. Złożymy je oficjalnie tak, żeby projekt zmieniający opłatę śmieciową mógł wejść  pod obrady rady miasta jeszcze w sierpniu – akcentuje Marcin Horała.

RIRM

drukuj