Projekt ustawy częściowo porządkujący umowy śmieciowe do konsultacji

Do konsultacji trafił tzw. projekt ustawy częściowo porządkujący umowy śmieciowe – poinformował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz.

Proponowane przepisy mają zlikwidować sytuację w której dochodzi do zbiegu kilku umów zleceń. Ponadto proponowane zmiany nakładają też składki na członków rad nadzorczych.

Prof. Józefa Hrynkiewiczczłonek sejmowej Komisji Polityki Społecznej podkreśla, że umowy śmieciowe nie powinny być podpisywane przez pracodawcę z osobami,  które ukończyły szkołę czy studia i muszą się utrzymać.

– Umowy śmieciowe, umowy na czas określony, o dzieło nadają się dla studentów w okresie wakacji, dla uczniów, którzy podejmują prace zarobkowe w okresie wolnym od zajęć szkolnych. Natomiast dla osób, które pracują i mają zobowiązania alimentacyjne wobec własnych rodzin czy tylko wobec siebie nie mogą być stosowane ponieważ one są w bardzo głębokiej kolizji z ubezpieczeniami społecznymi – mówiła poseł Józefa Hrynkiewicz.

Ekspert dodała, że minister pracy powinien zastanowić się nad generalnym rozwiązaniem problemu umów śmieciowych.

Minister pracy powinien zastanowić się nad generalnym rozwiązaniem problemu umów śmieciowych, a nie bez przerwy ulegać pracodawcom, którzy naciskają na jedno: ma być praca tańsza a najlepiej dla wielu pracodawców żeby w ogóle była dla nich bezpłatna i żeby robotnicy czy pracownicy pracowali za przysłowiową miskę ryżu. Wszystkie te próby ominięcia tego co nazywa się zabezpieczeniem społecznym, a więc tego co daje człowiekowi i jego rodzinie poczucie bezpieczeństwa jest wbrew zasadom współżycia społecznego i wbrew zasadzie solidarności – dodała poseł Józefa Hrynkiewicz.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl