pixabay.com

USA: W Oklahomie tysiące ludzi bez prądu z powodu burz i tornad

Silne nocne burze i tornada, które przetoczyły się przez stan Oklahoma pozostawiły tam w poniedziałek tysiące ludzi bez elektryczności. Żywioł niszczył budynki i samochody.

Jak informuje NBC News, w wielu miejscach uszkodzone zostały linie energetyczne i ucierpiały drzewa. W Coweta, na przedmieściach Tulsy, uszkodzone zostały budynki.

„Szkoły publiczne w Coweta odwołały w poniedziałek zajęcia. Uzasadniały to koniecznością oceny szkód, wyrządzonych przez burze na terenie ich kampusów” – podała NBC.

W nocy z niedzieli na poniedziałek wiele rejonów Oklahomy zostało również dotkniętych gradobiciem.

„W Norman, nieco ponad 30 km na południe od Oklahoma City, grad wielkości piłki baseballowej rozbijał szyby i niszczył samochody. W Ponca City odnotowano grad o średnicy 5 cm” – twierdzi NBC News, powołując się na serwis pogodowy.

Kilka tornad odnotowano w północno-zachodniej, środkowej i wschodniej części Oklahomy, m.in. na przedmieściu Cowety, Tulsa. Przyniosły one szkody, ale – jak relacjonowała telewizja ABC – nie było doniesień o ofiarach śmiertelnych, ani o obrażeniach.

Według zakładów Oklahoma Gas & Electric (OG&E) ponad 4870 ich klientów było pozbawionych usług w poniedziałek rano.

„Silne wiatry i burze z niedzielnej nocy wciąż przechodzą przez obszar usług OG&E we wschodniej Oklahomie i zachodnim Arkansas. (…) Podczas gdy nasze ekipy pracują, prosimy o trzymanie się z dala od powalonych linii energetycznych i wszystkiego, czego one dotykają” – głosi komunikat firmy.

Silny front burzowy przyniósł ulewny deszcz, błyskawice i wiatr także do części Arkansas, Kansas, Missouri i Teksasu.

Zgodnie z prognozą centrum przewidywania burz (SPC), w poniedziałek silne burze mogą jeszcze nawiedzić niektóre rejony Illinois, Wisconsin i Michigan. We wtorek zagrożą natomiast stanom Kansas i Oklahoma.

PAP

drukuj