fot. PAP/EPA

USA: Były wiceprezydent Mike Pence ogłosił powstanie nowej konserwatywnej grupy politycznej

Były wiceprezydent USA, Mike Pence, ogłosił dziś utworzenie grupy politycznej Advancing American Freedom. Ma ona promować konserwatywne wartości i sprzeciwiać agendzie prezydenta Joe Bidena. Wśród członków są osoby z dawnej administracji Donalda Trumpa.

Zgodnie ze swymi planami Advancing American Freedom skupiać się ma na trzech obszarach: gospodarce, polityce zagranicznej i „amerykańskiej wolności”. To ostatnie dotyczy głównie spraw światopoglądowych. Wśród członków jest m.in. była doradczyni Donalda Trumpa Kellyanne Conway oraz były szef Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu Larry Kudlow.

„Advancing American Freedom planuje budować na sukcesie ostatnich czterech lat, promując tradycyjne konserwatywne wartości i skuteczną politykę administracji Trumpa” – przekazał w oświadczeniu Mike Pence.

„Konserwatyści nie będą stać bezczynnie, gdy radykalna lewica i nowa administracja będą próbowali destrukcyjną polityką grozić pozycji Ameryki jako największego kraju na świecie” – dodał.

W ocenie mediów w USA utworzenie przez Mike’a Pence’a nowej grupy stanowi dowód na to, że polityk z Indiany chce pozostać kluczowym graczem po prawej stronie amerykańskiej sceny politycznej. Spekuluje się o jego prezydenckich ambicjach. Jeszcze w kwietniu Mike Pence wygłosić ma przemówienie w Karolinie Południowej, pierwsze od oddania w styczniu drugiego najważniejszego urzędu w państwie.

PAP

drukuj