fot. @MRiPS_GOV_PL

W piątek ruszy druga edycja konkursu „Po pierwsze Rodzina!”

W najbliższy piątek rusza druga edycja konkursu „Po pierwsze Rodzina!”, który jest adresowany do organizacji pozarządowych. Dofinansowane zostaną najlepsze projekty informacyjno-edukacyjne i szkoleniowe na rzecz rodzin. Autorem konkursu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Głównymi celami konkursu skierowanego do organizacji pozarządowych są: wspieranie małżeństwa jako najlepszego środowiska opiekuńczo-wychowawczego dla dzieci, przygotowanie młodych par do radzenia sobie z wyzwaniami życia rodzinnego oraz tworzenie otoczenia szczególnie przyjaznego rodzinom.

– Długofalowa, systematyczna polityka prorodzinna jest na sztandarach naszego rządu. Od pięciu lat staramy się, aby rodzina była w centrum uwagi – oznajmiła minister Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny.

„Po pierwsze Rodzina” to druga już edycja konkursu organizowanego przez resort rodziny.

– Program „Po pierwsze Rodzina” w zeszłym roku obejmował pierwsze projekty. Pomysł cieszył się ogromnym zainteresowaniem, spłynęło do nas prawie 350 różnych ofert, pomysłów, projektów z różnych organizacji pozarządowych, które działają na rzecz rodzin. Wybraliśmy 37 najlepszych pomysłów, które zostały zrealizowane – mówiła Barbara Socha, wiceminister rodziny.

https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL/status/1379779313558503429

Druga edycja konkursu rusza w piątek i potrwa do 30 kwietnia. W ramach konkursu organizacje mogą uzyskać łącznie do 8,4 mln zł na realizację projektów tworzących przyjazne otoczenie dla rodziny. Wcześniej resort rodziny ogłosiło podobny konkurs dla gmin.  Konkurs „Samorząd Pro Familia” kierowany  jest do gmin, które realizują lokalną politykę prorodzinną np. finansują z własnego budżetu tzw. becikowe bądź stosują ulgi w opłatach za odbiór odpadów komunalnych dla rodzin z dziećmi, czy też wspierają rozwój mieszkalnictwa dla rodzin.

– Aby pokazać dobre praktyki samorządów, które realizują na swoim terenie, także po to, żeby samorządy chciały podzielić się swoją dobrą praktyką, żebyśmy przede wszystkim mogli budować i rozszerzać dobre działania dla rodzin. One są niezwykle potrzebne – powiedziała minister Marlena Maląg.

Potrzebne, bo rodzina jest jedną z najwyższych wartości – podkreśliła przewodnicząca Rady Rodziny, Dorota Bojemska.

– 80 proc. Polaków stawia wartości rodzinne jako wartości, które są dla nich najistotniejsze. 88 proc. Polaków z kolei mówi, iż chciałoby mieć rodzinę i żyć w rodzinie z dwójką czy trójką dzieci – zaakcentowała Dorota Bojemska.

Promocja rodziny jest ważna i potrzebna zwłaszcza teraz, kiedy środowiska skrajnie lewicowe próbują przedefiniować znaczenie rodziny. Rodzina to mama, tata i dzieci – mówiła Bożena Pietras ze Związku Dużych Rodzin 3+.

– Po prostu dożyliśmy takich czasów, że promowanie rodziny jest potrzebne, żeby pokazywać przede wszystkim dobre świadectwa, zachęcać do tego, że w rodzinie człowiek naprawdę ma szanse na rozwój swój i swoich bliskich – stwierdziła Bożena Pietras.

Rząd wspiera także rodziny poprzez konkretne programy. To m.in. Rodzina 500+, Dobry Start, Maluch Plus czy też świadczenie Mama 4+.

– To właśnie kompleksowa polityka jest przede wszystkim inwestycją w rodzinę, która jest fundamentem i musi być fundamentem solidnego państwa. Aby nasze państwo solidnie funkcjonowało, to działania muszą być rozwijane i pogłębiane w różnych aspektach – podsumowała minister Marlena Maląg.

Dodatkowo w tym roku w ramach realizacji programu wsparcia dla rodzin „Za Życiem” resort rodziny chce przeznaczyć 3 mln zł na rozwój sieci domów dla matek z małoletnimi dziećmi i dla kobiet w ciąży.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl