fot. PAP/EPA

Ursula von der Leyen: Potrzebne sankcje dla naruszających prawa człowieka na Białorusi

Potrzebne są sankcje wobec tych ludzi, którzy złamali wartości demokratyczne lub naruszyli prawa człowieka na Białorusi – napisała w piątek na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Jestem przekonana, że dzisiejsza dyskusja ministrów spraw zagranicznych UE zademonstruje nasze zdecydowane poparcie dla praw obywateli Białorusi do podstawowych wolności i do demokracji” – dodała przewodnicząca KE.

W piątek odbędzie się nadzwyczajna wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw UE poświęcona sytuacji na Białorusi. Spotkanie dotyczyć będzie także Turcji, Wenezueli i wydarzeń w Libanie.

Minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde powiedziała w środowym wywiadzie dla szwedzkiego radia, że dyskusje będą dotyczyły kwestii ewentualnych sankcji na Białoruś.

W poniedziałek na temat sytuacji na Białorusi z von der Leyen rozmawiał premier Mateusz Morawiecki. Z kolei minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem. Nad zorganizowaniem rozmów ministrów spraw zagranicznych pracowali też polscy dyplomaci w Brukseli.

Polska zabiega również o zorganizowanie nadzwyczajnego szczytu UE w sprawie Białorusi. W tej kwestii trwają rozmowy między państwami członkowskimi. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przekazał polskim władzom, że temat Białorusi pojawi się na wrześniowym szczycie UE w Brukseli.

Temat sytuacji na Białorusi pojawi się także na sierpniowym, nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Berlinie (Radzie UE ds. zagranicznych).

 PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl