Białoruś – uroczystości odpustowe w Brasławiu

O obecności Maryi w historii narodu białoruskiego i nadziei, która mu zawsze towarzyszyła i doprowadziła go do wolności religijnej – mówił w Brasławiu ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz. W sanktuarium Matki Bożej Brasławskiej, Królowej Jezior, odbyły się w dniach 21-22 sierpnia doroczne uroczystości odpustowe, które zgromadziły licznych pielgrzymów, także spoza Białorusi. W tym roku szczególną modlitwą otoczono rodziny.

W homilii podczas sumy pontyfikalnej ks. abp Kondrusiewicz zaznaczył, że dzisiaj coraz częściej człowiek, który żyje w rodzinie, natrafia na różne trudności. Ma wprawdzie coraz więcej możliwości życia w świetle Ewangelii, jednak wybiera ciemności grzechu – dodał. Do największych tragedii społeczeństwa metropolita mińsko-mohylewski zaliczył alkoholizm, narkomanię, pogoń za pieniądzem i pogarszającą się sytuację w rodzinach: rozwody, niewierność małżeńską i związki niesakramentalne.

Kaznodzieja apelował, aby współczesny człowiek na Białorusi szukał wyjścia z tych kryzysowych sytuacji u Maryi, która jest ratunkiem grzeszników i na nowo przywraca człowiekowi nadzieję oraz godność dziecka Bożego.

Zwracając się do Najświętszej Maryi Panny, Królowej Jezior, która od wielu lat opiekuje się ziemią brasławską, przewodniczący episkopatu Białorusi prosił, aby wymodliła ona u swojego Syna dla ziemi białoruskiej cud nawrócenia i mocnego trwania w wierze ludzi zagubionych życiowo.

W 1999 r. ksiądz biskup nowopowstałej diecezji witebskiej Władysław Blin nadał brasławskiemu kościołowi pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny status Sanktuarium Maryjnego Matki Bożej Królowej Jezior. 22 sierpnia 2009 r. podczas uroczystej Mszy św. na tamtejszy obraz zostały nałożone korony papieskie, poświęcone przez Benedykta XVI. Ceremonii koronacji przewodniczył arcybiskup Kolonii ks. kard. Joachim Meisner.

Radio Watykańskie

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl