fot. PAP/Piotr Nowak

W Sulejówku otwarto Muzeum Józefa Piłsudskiego

W Sulejówku oficjalne otwarte zostało Muzeum Józefa Piłsudskiego. W uroczystości wzięli udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą oraz rodzina marszałka.

Muzeum składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera ekspozycję stałą, ukrytą w podziemiach. Drugą stanowi Dworek Milusin, który marszałek Piłsudski otrzymał od swoich żołnierzy w 1923 roku.

W muzeum są też sale, w których będą odbywały się m.in. koncerty i zajęcia edukacyjne. Całość zlokalizowana jest na 4 hektarach terenu parkowego.

Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia muzeum przypomniał, że to Józef Piłsudski przyczynił się do powrotu Polski na mapę.

– Wielki zwycięzca wojny z bolszewikami, bo nikt nie ma wątpliwości, że nie kto inny właśnie, a Naczelnik Państwa Józef Piłsudski miał największy udział w przygotowaniu planu decydującego kontrnatarcia.  Doprowadziło ono do przełamania frontu i do zupełnie niespodziewanego, zwłaszcza dla bolszewików, zwrotu w tamtej wojnie w sierpniu w 1920 roku. Ostatecznie uformował i umocnił granice II Rzeczypospolitej. Myślę, że jego absolutnie największym zwycięstwem było to, że Polska wróciła na mapę – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku regularną działalność rozpocznie 11 listopada.

Jutro i w niedzielę zwiedzający będą mogli bezpłatnie zobaczyć wystawę stałą i dworek Milusin. Osoby, które chcą zwiedzić muzeum muszą się wcześniej zarejestrować na stronie internetowej,

Obiekt powstał przy zaangażowaniu Ministerstw Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl