fot. twitter.com/EpiskopatNews

Uroczystość św. Józefa

W piątek rozpoczyna się ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok Rodziny. Jego hasło Amoris laetitia – czyli Radość Miłości – nawiązuje do papieskiej adhortacji o tym samym tytule.

Rok Rodziny rozpoczyna się w wyjątkowym dniu – w uroczystość  św. Józefa – opiekuna rodzin.

– Jesteśmy w roku, który szczególnie jest poświęcony św. Józefowi. Św. Józefa możemy zrozumieć tylko w kontekście Świętej Rodziny. Wiemy, że jest patronem ojców, mężczyzn, ale myślę, że także każdej osoby odpowiedzialnej, która jest odważna i troszczy się o drugiego – wskazał ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny.

Specjalnego błogosławieństwa, dla tych, którzy włączą się w inicjatywy duszpasterskie Roku Rodziny udzielił Ojciec Święty Franciszek.

– Niech Maryja, Królowa Polski, wyprasza wszystkim dar pięknej miłości, by fundamentem Waszych rodzin była ewangeliczna wizja małżeństwa, wzajemne zrozumienie i szacunek dla życia ludzkiego. Wam wszystkim i tym, którzy wezmą udział w inicjatywach podejmowanych w związku z obchodami tego Roku, z serca błogosławię – mówił papież Franciszek.

W Polsce w uroczystość św. Józefa rozpoczyna się Tydzień Modlitw o ochronę Życia. Inicjatorem wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Akcję wspierają księża biskupi.

– Będziemy się modlić za pielęgniarki, położne i lekarzy, za polityków i dziennikarzy oraz wszystkie osoby domagające się zabijania dzieci nienarodzonych – akcentowała Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

– Codziennie będziemy odmawiać Litanię do św. Józefa, modlitwę zaczerpniętą z Encykliki Evangelium Vitae, którą ułożył św. Jan Paweł II oraz krótkie rozważanie – wskazał Marcin Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Uroczystość św. Józefa to wyjątkowy dzień dla Ojców Redemptorystów posługujących w Toruniu.  Mija sto lat odkąd zgromadzenie Redemptorystów rozpoczął swoją posługę w Grodzie Kopernika. Dziś o godz.18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu sprawowana będzie Msza św. w duchu dziękczynienia za 100-lecie obecności redemptorystów w Toruniu. Eucharystii przewodniczył będzie ordynariusz toruński ks. bp Wiesław Śmigiel. Transmisję przeprowadzi Telewizja Trwam.

TV Trwam News

drukuj