[TYLKO U NAS] Ks. prał. L. Szkopek: Kościół i naród w Polsce będą zawierzeni opiece św. Józefa. Patron jest niezwykły i skuteczny. Jest wiele gestów w Kościele, które sprawiają, że wierni mogą pójść ze swoimi problemami do św. Józefa

Kościół i naród w Polsce będą zawierzeni opiece św. Józefa. Nie trzeba nikogo przekonywać, że patron jest niezwykły, skuteczny, że św. Józef jest odkrywany w ostatnim czasie w sposób niesamowicie przejrzysty. Jest wiele gestów w Kościele, które sprawiają, że poszczególni ludzie, wierni mogą pójść ze swoimi problemami do św. Józefa. Są to zwłaszcza tematy, które dotyczą: małżeństwa, rodziny, życia, ale także pracy – mówił ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Ostrzeszowie, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu rozpoczęły się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi. Hasłem rekolekcji są słowa: „Ojcowskiemu Sercu zawierzamy”. Będą one odbywały się w dniach 3-7 października. Wydarzenie transmitować będą: TV Trwam, Radio Maryja, telewizja Dom Józefa oraz Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej. [czytaj więcej] 

Gość Radia Maryja podkreślił, że Narodowe Rekolekcje są zwieńczeniem czegoś, co jest „marzeniem od wielu lat”.

– W środowisku Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu mówiło się, że potrzeba tego aktu, że jest on potrzebny Kościołowi, światu. Teraz Kościół i naród w Polsce będą zawierzeni opiece św. Józefa. Nie trzeba nikogo przekonywać, że patron jest niezwykły, skuteczny, że św. Józef jest odkrywany w ostatnim czasie w sposób niesamowicie przejrzysty. Jest wiele gestów w Kościele, które sprawiają, że poszczególni ludzie, wierni mogą pójść ze swoimi problemami do św. Józefa. Są to zwłaszcza tematy, które dotyczą: małżeństwa, rodziny, życia, ale także pracy. Zdarza się różnego rodzaju pogubienie ludzi, którzy przychodzą tłumnie do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu – powiedział proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Ostrzeszowie.

Bezpośrednim przygotowaniem do zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi są Narodowe Rekolekcje.

– Mamy świadomość, że to, co będzie wygłaszane, przekazywane, co będzie się działo, będzie także modlitwą niesioną do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu i dotrze do wielu ludzi nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – podkreślił gość radiowej audycji „Aktualności dnia”.

Ks. bp Damian Bryl przewodniczył Mszy świętej  o godz. 9.30 w pierwszym dniu Narodowych Rekolekcji w Kaliszu.  

– Pierwszy temat to „Opiekun Kościoła”. Trzeba zaznaczyć, że to bardzo porusza, że Rok św. Józefa został ogłoszony w 150-lecie ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego– wskazał gość Radia Maryja.

Program Narodowych Rekolekcji jest bardzo bogaty i warto z nich skorzystać.

– Na poniedziałek, wtorek i środę zaplanowane są trzy tematy: „Małżeństwo”, „Życie” i „Rodzina”. Zaproszonymi gośćmi będą: ks. Dariusz Dąbrowski, ks. dr Krzysztof Wons, ks. Piotr Górski oraz ks. Dominik Chmielewski. Oprócz tego, że będą Msze święte, będą także wygłaszane katechezy w tych samych tematach i będą one transmitowane w TV Trwam. (…) Są zaplanowane także koncerty. W niedzielę o godz. 19.00 rozpoczął się koncert pt. „Św. Józef w muzyce baroku Indian Boliwijskich” – zaznaczył ks. prał. Leszek Szkopek.

W czwartek (7 września 2021 roku) będziemy przeżywać zawierzenie Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

– W czwartek o godz. 16.30 rozpocznie się transmisja na antenie Radia Maryja i TV Trwam. Najpierw odbędzie się modlitwa różańcowa, bo to dzień Matki Boskiej Różańcowej. Warto podkreślić, że św. Józef ma ciekawą właściwość, że wszystko, co dotyczy czci dla św. Józefa, dokonywało się w dni maryjne. Choćby najbardziej znana adhortacji Redemptoris Custos, która została podpisana 15 sierpnia, a Rok św. Józefa został ogłoszony 8 grudnia w dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Można to mnożyć. Okazało się, że pierwszy czwartek października wypada 7, kiedy jest dzień Matki Bożej Różańcowej. To tak, jakby ten dzień czekał i w kalendarzu też się to ułożyło – powiedział proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Ostrzeszowie.

Całą rozmowę z ks. prał. Leszkiem Szkopkiem z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj