fot. https://www.swietyjozef.kalisz.pl/

W Kaliszu rozpoczęły się rekolekcje przed zawierzeniem Polski i Kościoła św. Józefowi

Opiekun Świętej Rodziny przekształcił swoje powołanie do rodzinnej miłości w ponadludzką ofiarę z siebie i ze swojego serca. Za tym przesłaniem dziś chcą iść wierni w Polsce. W Kaliszu w najbliższy czwartek będzie miało miejsce zawierzenie narodu i ojczyzny świętemu Józefowi.

Św. Józef jest szczególnym patronem. To święty, który chroni życie i przyjmuje życie, opiekun Świętej Rodziny, opiekun Kościoła, którego pomocy i wstawiennictwa Kościół przyzywa w ważnych momentach – mówi ks. prof. Jan Machniak.

– Dzisiaj św. Józef jest szczególnym opiekunem rodzin, jest szczególnym opiekunem ojców, mężów oraz tych, którzy przeżywają kryzys tożsamości, którzy szukają jakiegoś punktu odniesienia – mówił ks. prof. Jan Machniak.

Na jego ojcowskie serce w liście „Patris corde” wiernym zwrócił uwagę Ojciec Święty Franciszek. Papież przypomniał, że ojcostwo św. Józefa to służba. Opiekun Świętej Rodziny przekształcił swoje powołanie do rodzinnej miłości w ponadludzką ofiarę z siebie i ze swojego serca. Za tym przesłaniem dziś chcą iść wierni w Polsce. W Kaliszu w najbliższy czwartek będzie miało miejsce zawierzenie narodu i ojczyzny świętemu Józefowi.

Dziś rozpoczęły się rekolekcje poprzedzające to wydarzenie. Mszy św. w narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przewodniczył biskup kaliski, ks. bp Damian Bryl.

– Przed każdym ważnym wydarzeniem potrzeba dobrego przygotowania,  dlatego tak ważne są te rekolekcje. Chcemy, żeby te kilka dni było czasem szczególnej modlitwy, ale też czasem zatrzymania, refleksji, zadumy, nade wszystko czasem słuchania Bożego Słowa – akcentował biskup kaliski.

Św. Józef odkrył, że Słowo Boga prowadzi do szczęścia – mówił ks. bp Damian Bryl. Tłumaczył, że Pan przychodzi do nas właśnie poprzez Słowo. Słowo, które może stać się drogowskazem, może poprowadzić, ale to od nas zależy – podkreślał ks. biskup – czy pozwolimy Bogu na Jego działanie. Św. Józef był tym, który przyjął Słowo Boga.

– Nie dlatego, że mu ułatwiało życie. Przeciwnie, wierność Słowu Bożemu, wierność Bożemu zaproszeniu była dla niego bardzo trudna i wymagająca, ale Józef podejmuje Boże zaproszenie, Boże wezwanie, bo ufa – zwrócił uwagę ks. bp Damian Bryl.

Ufa i chce, by to Bóg kierował Jego życiem. Św. Józef chciał we wszystkim wypełnić to, do czego zapraszał go Pan Bóg. Właśnie o tym, podążaniu za Panem, będą kaliskie rekolekcje. [Czytaj więcej] 

Katechezy od jutra do środy o godz. 8.30 można będzie wysłuchać w Radiu Maryja. Codziennie o 13.30 Msza św. w Telewizji Trwam. Uroczystość zawierzenia św. Józefowi Polski i Kościoła nasza stacja będzie transmitować w najbliższy czwartek od godz. 16.30.

fot. swietyjozef.kalisz.pl

TV Trwam News

drukuj