Uroczystość pogrzebowa o. Leszka Gajdy

W Toruniu w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbyły się uroczystości pogrzebowe o. Leszka Gajdy – redemptorysty.

 

O. Leszek Gajda, były prowincjał Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego odkupiciela zmarł w poniedziałek w Toruniu. Miał 69 lat. Na początku Eucharystii życiorys o. Leszka Gajdy przedstawił o. Wojciech Zagrodzki, rektor toruńskiej wspólnoty Redemptorystów.

 

„W 1990 r. został wybrany Prowincjałem  prowincji warszawskiej Redemptorystów. Funkcję tę pełnił przez sześć kolejnych lat. Wśród wielu jego odważnych decyzji jakie podjął, trzeba dostrzec jego zgodę na przyjęcie pod płaszcz Redemptorystów rodzącej się wtedy rozgłośni Radia Maryja. Dzieła, które nabrało dzisiaj rozmachu przekraczającego granicę Polski”– powiedział o. Wojciech Zagrodzki.
Słuchaj całości wypowiedzi o. Wojciecha Zagrodzkiego  
Pobierz Pobierz

 

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył – ordynariusz diecezji toruńskiej ks. bp. Andrzej Suski.

 

„Chcemy dzisiaj sprawowaną Mszą Świętą, w najpiękniejszym dziękczynieniu Kościoła wyrazić dobremu Bogu naszą wspólną wdzięczność za to życie. Tak bardzo bogate w dokonaniach. Tak wierny Bogu i ludziom do końca. Jezus mówił: Jeśli ktoś chce mi służyć, niech idzie za mną. A gdzie ja będę, tam będzie i mój sługa. A jeśli ktoś mi służy, uczci go mój Ojciec.  Myślę, że te słowa dzisiaj możemy z całym przekonaniem odnieść do naszego o. Leszka, bo służył Chrystusowi do końca”powiedział ks. bp Andrzej Suski.

 

Na dzisiejszą uroczystość przybył także ks. bp Edward Frankowski – bp pomocniczy diecezji sandomierskiej. Homilię wygłosił o. Janusz Sok, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. Powiedział, że śp. o. Gajda był autorytetem, przewodnikiem, przełożonym i przyjacielem. Jego kapłaństwo było ambitne, pełne pasji i zainteresowania Bożymi sprawami. To kapłan, który nigdy nie znudził się Bogiem – mówił o. Janusz Sok.

 

„My Redemptoryści pamiętamy o tym, że głównym hasłem swojego życia o. Leszek Gajda uczynił słowa: Żyję już nie ja, lecz żyje we mnie Chrystus”. Dobry jest Bóg. Dziękujemy Ci dobry Boże za naszego współbrata. Kim był? Jaki był? Dzisiaj nad trumną wspominamy. Jak go będziemy pamiętać? Nietuzinkowy, mądry, ważny i potrzebny. Owszem krytyczny, nowoczesny w swoim myśleniu i w wytyczaniu nowych dróg”- powiedział o. Janusz Sok.

 

„Dziękuję za takiego współbrata, który miał wiarę, który kochał Pana Boga, który był odważny” – mówił podczas uroczystości pogrzebowych o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja. Przypomniał jednocześnie, że o. Gajda jako prowincjał wydał zgodę na powstanie Radia Maryja.

 

„Dziękuje za decyzję, za zgodę na Radio Maryja. To była bardzo odważna zgoda. Teraz nam się wydaje, że to nic takiego. Tymczasem było to wielkie ryzyko. On i zarząd –  dzielni ludzie. Ludzie wiary i rozważni. Za to jeszcze raz dziękujemy, na pewno o. Leszek teraz jest szczęśliwy”powiedział o. Tadeusz Rydzyk.

 

Homilia o. Janusza Soka, prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów


Pobierz Pobierz

Czytaj tekst homilii

 

Wypowiedź ks. bp. Andrzeja Suskiego:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka, Dyrektora Radia Maryja


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź pani Małgorzaty, siostrzenicy śp. o. Leszka Gajdy


Pobierz Pobierz

Czytaj tekst

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl