Zmarł Ojciec Leszek Gajda, człowiek wielkiej odwagi

Nie bał się odważnych decyzji, zgodził się na powstanie Radia Maryja – tak dyrektor rozgłośni O. Tadeusz Rydzyk wspomina O. Leszka Gajdę – redemptorystę.

O. Leszek Gajda, były prowincjał Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego odkupiciela zmarł w poniedziałek w Toruniu. Miał 69 lat. To on przed 20-laty wydał zgodę na utworzenie w Toruniu katolickiego Radia Maryja – przypomina  O. Tadeusz Rydzyk.

„To był Prowincjał, który zgodził się na Radio Maryja razem z zarządem. Był odważny. Miał bardzo otwarty umysł i nie bał się odważnych decyzji. Zależało mu na tym, żeby iść do przodu. Odważny, rozważny, nie panikujący- taki był Ojciec Leszek Gajda CSsR.”- dodaje Dyrektor Radia Maryja, Ojciec dr. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Wiele rodzin, sióstr zakonnych, zawdzięcza mu swoją formację.

 „W 1972 roku wyjechał do Rzymu, gdzie rozpoczął studia z duchowości uwieńczone doktoratem. Następnie był przełożonym i wykładowcą w Wyższym Seminarium Redemptorystów w Tuchowie. Pełnił również urząd przełożonego tego klasztoru, a także w innych klasztorach: w Krakowie, Warszawie, Toruniu, Gliwicach. Był otwarty na nowe inicjatywy w misjach i życiu codziennym Redemptorystów. Był także rekolekcjonistą. Wiele rodzin, sióstr zakonnych, zawdzięcza mu swoją formację.” – mówi ojciec dr. Bolesław Słota CSsR.

O. Leszek Gajda urodził się 14.09.1943 r. w Czubrowicach koło Olkusza. Do nowicjatu redemptorystów w Braniewie wstąpił w 1961 r. po ukończeniu 9. klasy juwenatu w Toruniu. 24.09.1962 r. złożył pierwszą profesję zakonną. Święcenia kapłańskie przyjął 21.06.1970 r. z rąk ks. abpa Jerzego Ablewicza. Po ukończeniu tirocinium pastoralnego w Toruniu (1970-1971) podjął studia w Instytucie Duchowości Papieskiego Wydziału Teologicznego Teresianum w Rzymie, uzyskując w 1975 r. doktorat z teologii duchowości. Następnie podjął wykłady z teologii duchowości i liturgiki w WSD Redemptorystów w Tuchowie. Był prefektem postulatu (1976-1978) i rektorem Seminarium w Tuchowie (1978-1981).


W latach 1990-1996 o. Leszek Gajda sprawował urząd Prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Za jego kadencji w 1991 r. zostało założone w Toruniu Radio Maryja i otwarto placówki redemptorystów w Siekierkach i Szczecinie. Wtedy też redemptoryści podjęli pracę ewangelizacyjną w Rosji, Kazachstanie i na Ukrainie.
Ponadto o. Gajda był przełożonym domów zakonnych w Tuchowie (1978-1981), Krakowie (1981-1984), w Warszawie przy ul. Pieszej (1984-1987), w Toruniu (1987-1990) oraz w Gliwicach (1996-1999) i Elblągu (2002-2005). W latach 1984-1987 był wikariuszem Prowincjała, zaś od 1987 do 1990 pełnił zadania proboszcza parafii św. Józefa w Toruniu, przy której też przeżył ostatnie lata swojego życia. Ponadto głosił wiele serii rekolekcji parafialnych oraz rekolekcji dla kapłanów i sióstr zakonnych.


W latach dziewięćdziesiątych o. Gajda był członkiem Komisji ds. Powołań oraz Komisji Duszpasterstwa Ogólnego przy Konferencji Episkopatu Polski.

Uroczystości pogrzebowe śp. o. Leszka Gajdy odbędą się w parafii św. Józefa w Toruniu w czwartek 30 sierpnia o godz. 12:00. Zapraszamy do udziału w pogrzebie i modlitwy za śp. naszego Współbrata.

 

Wypowiedź Ojca dr. Tadeusza Rydzyka CSsR:


Pobierz Pobierz

Wypowiedź o. Bolesława Słoty


Pobierz Pobierz

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl