fot. twitter.com

Uroczystość nadania jednej z sal w Sejmie imienia Jana Olszewskiego oraz odsłonięcie popiersia b. premiera

Od dziś jedna z sal w Sejmie nosi imię śp. premiera Jana Olszewskiego. Odsłonięto także popiersie byłego szefa rządu.

Imię Jana Olszewskiego otrzymała jedna z sal w budynku U – nowym budynku sejmowym, w którym odbywają się posiedzenia komisji. Odsłonięto także popiersie premiera autorstwa prof. dr. hab. Adama Myjaka, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rzeźba została odlana w brązie, a następnie umieszczona na kamiennym cokole. W uroczystości upamiętnienia premiera pierwszego w pełni niekomunistycznego rządu wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

O zasługach Jana Olszewskiego – mówił poseł Marek Suski, wiceszef klubu PiS.

Na pewno zasługuje na większe upamiętnienie, jest plan budowy pomnika przed Kancelarią Premiera RP. Można powiedzieć, że to był pierwszy premier, który nie wywodził się z obozu, ani postkomunistycznego, ani z obozu przyklepania sprawy przy Okrągłym Stole. Był to pierwszy premier przełomu, choć obalony przez agenturę, agenturę różnych służ specjalnych PRL. Są wątki, które świadczą też o tym, że agentura rosyjska była w to zaangażowana, więc to była twarda walka o suwerenność Polski. To był pierwszy premier, który postawił tę sprawę i który ją prowadził – wskazał poseł Marek Suski.

Inicjatywę upamiętnienia Jana Olszewskiego w przestrzeni sejmowej podjęto jeszcze w poprzedniej kadencji izby. 22 listopada 2019 r. prezydium Sejmu przyjęło w tej sprawie uchwałę. Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 r., w wieku 88 lat. Był Prezesem Rady Ministrów w latach 1991 – 1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl