fot. PAP

Projekt dot. wsparcia dla opozycjonistów trafił do dalszych prac

Sejm skierował do dalszych prac projekt ustawy o wsparciu finansowym dla działaczy opozycji w PRL. W głosowaniu upadł wniosek Twojego Ruchu o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu.

Senacki projekt trafi do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. PiS opowiedziało się za dalszymi pracami nad projektem, choć jak na sali sejmowej zaznaczał poseł Waldemar Andzel, jest on niewystarczający.

– W przyszłej kadencji parlamentu będziemy zgłaszali projekt ustawy, który był także w tej kadencji o Korpusie Weteranów Walki o Niepodległość RP jako najbardziej właściwy, najbardziej honorujący zasługi ludzi, którzy oddawali życie i zdrowie dla naszej ojczyzny, ludzi, którzy mają dzisiaj wiek bardzo leciwy: 91 lat – to średnia wieku kombatantów – mówił polityk.

Senacki projekt przewiduje pomoc finansową dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956-1989.

Ma być ona świadczona tylko osobom w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Warunkiem przyznania pomocy będzie uzyskanie statusu działacza opozycji lub osoby represjonowanej i spełnienie kryterium dochodowego.

RIRM

drukuj