Umorzone śledztwo ws. pożaru katedry w Sosnowcu

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie ubiegłorocznego pożaru katedry w Sosnowcu, w wyniku którego zniszczony został dach zabytkowej świątyni i część polichromii. Nie ma dowodów, że pożar powstał w wyniku przestępstwa – uznali prowadzący postępowanie.

Informację o umorzeniu postępowania przekazała we wtorek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. Podstawą umorzenia jest brak dostatecznych dowodów popełnienia przestępstwa.

Prok. Zawada Dybek przypomniała, że śledztwo koncentrowało się na ustaleniu przyczyny pożaru. W tym celu prokuratura zasięgnęła opinii biegłych z Politechniki Śląskiej w Gliwicach na temat instalacji elektrycznej, powstała też opinia biegłego z zakresu pożarnictwa. Przesłuchano też świadków i przeprowadzono oględziny. W śledztwie nie zebrano jednak dowodów, których ocena wskazywałaby, iż pożar był wynikiem przestępstwa.

Częściowo zawalona konstrukcja drewniana dachu nad kopułą zniszczyła miejsca łączenia przewodów elektrycznych z trzech zbiegających się w tym miejscu instalacji, co nie pozwoliło biegłym na ustalenie konkretnej przyczyny powstania pożaru. Według ekspertów nie można stwierdzić, że pożar wywołany został przez niesprawną instalację elektryczną.

Decyzja o umorzeniu śledztwa jest prawomocna.

Pożar w zabytkowej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wybuchł w nocy z 28 na 29 października 2014 r. Nad nawą główną, prezbiterium i transeptem niemal w całości spaliła się więźba dachowa i belki konstrukcyjne, uszkodzona została też część polichromii – autorstwa Włodzimierza Tetmajera – głównie na skrzyżowaniu naw w scenie koronacji Matki Boskiej.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. Po utworzeniu w 1992 roku diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl