Odbudowa dachu katedry w Sosnowcu ma ruszyć jeszcze w tym roku

Odbudowa dachu zabytkowej katedry w Sosnowcu rozpocznie się jeszcze w tym roku – poinformował proboszcz parafii ks. Jan Gaik. Przed kilkoma tygodniami spłonął w niej dach, uszkodzone zostały polichromie autorstwa Włodzimierza Tetmajera.

W zabytkowej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w nocy z 28 na 29 października wybuchł pożar. Nad nawą główną, prezbiterium i transeptem niemal w całości spaliła się więźba dachowa, uszkodzona została też część polichromii – głównie na skrzyżowaniu naw w scenie koronacji Matki Boskiej.

Obecnie katedra jest przykryta prowizorycznym dachem z plandekami. Projekt nowego dachu, jak powiedział ks. Gaik, jest gotowy od dwóch tygodni. „Mamy już zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz zgodę architekta miejskiego. Prace rozpoczniemy lada dzień, jeszcze w tym roku” – poinformował proboszcz. Dodał, że same materiały na odbudowę to wydatek ok. 1,5 mln zł.

Nowy dach będzie miał metalową konstrukcję a całość zostanie przykryta dachówką.

Tuż po pożarze z wielkim niepokojem obserwowano polichromie, które częściowo zostały zalane podczas gaszenia pożaru (w jednym z miejsc odnotowano trzy duże ubytki).

„Obecnie powstaje metalowe rusztowanie w nawie głównej, które pozwoli przyjrzeć się im z bliska, żeby dokładnie ocenić ich stan. Następnie powstanie harmonogram prac konserwatorskich” – powiedział ks. Gaik.

Po pożarze diecezja sosnowiecka zaapelowała o wsparcie finansowe na rzecz odbudowy katedry. W trakcie zorganizowanych w kościołach tej diecezji zbiórki udało się zebrać ponad pół miliona złotych. Za przyznaniem dotacji celowej w wys. 100 tys. zł opowiedział się też poprzedni sejmik województwa śląskiego (biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego podało we wtorek, że pieniądze zostały przelane w ub. tygodniu); pomoc w wys. 300 tys. zł przekazać ma również samorząd Sosnowca. Parafia, jak informował ks. Gaik, złożyła ponadto w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego wnioski ws. odnowienia ołtarza, ambony, polichromii. „O tym, w jakiej wysokości otrzymamy wsparcie, będziemy wiedzieli na początku nowego roku” – dodał we wtorek proboszcz.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. Znana jest m.in. ze względu na unikatowe malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembłę (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera, neoromańska ambona, neobarokowe ołtarze boczne, a także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.

Decyzją papieża Jana Pawła II, po utworzeniu 25 marca 1992 r. diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego.

RIRM/PAP

drukuj