Wojskowe technologie w szpitalu w Sosnowcu

Szpital w Sosnowcu stosuje technologie wojskowe w leczeniu pacjentów. Jest pierwszą placówką w kraju, która posiada nowoczesną pracownię żywienia pozajelitowego, a co najważniejsze, przygotowywane w szpitalu mieszaniny ratują życie wcześniakom i pacjentom niedożywionym.

Szpital Nutrico to pierwsze w Polsce Centrum Badawczo-Rozwojowe Żywienia Klinicznego. Uchodzi za jeden z najbardziej innowacyjnych ośrodków medycznych w województwie śląskim.

– Z naszej wiedzy wynika, że na dzień dzisiejszy posiadamy w swoich zasobach największą w kraju pracownię żywienia pozajelitowego. Nasze mieszaniny żywieniowe przygotowywane są ze szczególnym naciskiem i szczególnym ukierunkowaniem na bezpieczeństwo dla pacjentów – podkreśla dr n. med. Łukasz Drozd, prezes Zarządu Szpitala Nutrico.

Szpital w Sosnowcu zaczerpnął technologie transportu z doświadczeń amerykańskich. Pierwotnie były one wykorzystywane do transportu krwi na pole walki na wojnach w Afganistanie w Iraku. Każdy lekarz w Polsce może online na recepcie złożyć dyspozycję do sporządzenia mieszaniny, która trafia bezpośrednio do maszyny odpowiedzialnej za jej produkcję. Minimalizuje to ryzyko błędu – podkreśla dr n. med. Łukasz Drozd.

Szpital zapewnia też szybki transport mieszanin. W przypadku najmłodszych pacjentów nie przekracza on sześciu godzin od zlecenia, w przypadku dorosłych – 24 godzin.

– Warto też wspomnieć, że czas dostawy z naszego szpitala z Sosnowca do wielu szpitali na terenie kraju jest nawet sześciogodzinny. Przykładem są chociażby szpitale na terenie Warszawy, do których codziennie dostarczane są mieszaniny żywieniowe z Sosnowca dla różnych grup pacjentów – od noworodków, wcześniaków, poprzez pacjentów dorosłych, aż do pacjentów w wieku podeszłym – dodaje dr n. med. Łukasz Drozd.

Dzięki odpowiednim substancjom odżywczym pacjent szybciej dochodzi do zdrowia i skraca się czas jego hospitalizacji nawet o połowę. Najmniejszy pacjent leczony dzięki rozwiązaniom stosowanym przez sosnowiecki szpital ważył zaledwie 580 gram. Warto też wspomnieć, że obecnie leczone są trojaczki.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl