fot. http://www.sosnowiec.caritas.pl/index.php?mod=Oknoycia1962770471

Kilkutygodniowy chłopiec w Oknie Życia w Sosnowcu

Kilkutygodniowego chłopca znaleziono w niedzielę w Oknie Życia w Sosnowcu. Dziecko jest zadbane, trafiło do szpitala na badania – poinformowała diecezja sosnowiecka.

Jak przekazał w niedzielę późnym wieczorem Mikołaj Wójtowicz z biura prasowego diecezji sosnowieckiej, alarm w Oknie prowadzonym przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej i znajdującym się u sióstr karmelitanek w Sosnowcu odezwał się w niedzielę ok. godz. 16.10.

„Kilkutygodniowy i dobrze zadbany chłopczyk trafił do szpitala na szczegółowe badania” – wskazał Mikołaj Wójtowicz.

To już czwarte dziecko znalezione w istniejącym od 12 lat sosnowieckim Oknie Życia, powstałym z inicjatywy diecezjalnej Caritas. Pierwsze dziecko znalazło tam bezpieczne schronienie trzy lata temu – 19 marca 2018 roku. Był to zdrowy noworodek; chłopiec nie miał jeszcze odciętej pępowiny, zajęli się nim lekarze. Odtąd znaleziono tam jeszcze dwóch chłopców i jedną dziewczynkę.

Sosnowieckim Oknem opiekują się siostry karmelitanki. W informacji na stronie sosnowieckiej Caritas przypomina się, że Okno może być szansą dla dziecka, którego matka podczas ciąży znalazła się w trudnej sytuacji albo np. ukrywa ciążę, nie chce lub nie może rodzić w szpitalu, a następnie skorzystać z możliwości zrzeczenia się praw rodzicielskich.

W informacji Caritas o sosnowieckim Oknie napisano, że po położeniu w nim dziecka nadawany jest sygnał słyszalny tylko dla dyżurującej siostry pielęgniarki. Ta schodzi wtedy do pokoju, w którym znajduje się Okno, wyłącza sygnał i sprawdza, czy jest tam niemowlę. Jeżeli tak, siostra sprawdza godzinę, wyjmuje kołyskę z niemowlęciem z Okna i kładzie na stole do przewijania, oceniając pobieżnie stan noworodka.

Następnie siostra dzwoni na pogotowie, zgłaszając potrzebę przyjazdu karetki do ratowania noworodków, tzw. „N”, przedstawia ocenę stanu zdrowia noworodka i telefonicznie prosi kogoś o otwarcie wejścia pracownikom pogotowia. Do czasu przyjazdu ratowników nie traci kontaktu wzrokowego z dzieckiem, ew. wykonując podstawowe czynności pielęgnacyjne.

Po przekazaniu dziecka grupie ratowniczej siostra zapisuje godzinę otwarcia Okna, płeć dziecka, pobieżnie oceniony jego wygląd, godzinę przyjazdu karetki i przejęcia dziecka. Następnego dnia powiadamiany jest ośrodek adopcyjny, który dalej pilotuje proces prawny adopcji dziecka.

Caritas zapewnia, że w Oknie Życia można bezpiecznie zostawić dziecko, nie narażając go na śmierć lub inne niebezpieczeństwa. W ciągu 5 minut dziecko zostaje otoczone opieką, a w ciągu 15 trafia pod fachową opiekę lekarzy. W diecezji sosnowieckiej Okno Życia działa także w Jaworznie.

PAP

drukuj