Olbrzymie straty po pożarze zabytkowej katedry

Dziś mają się odbyć oględziny wnętrza zniszczonej przez pożar katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Straty szacuje się na miliony złotych. Tuż po zakończonej akcji strażacy zabezpieczyli kościół przez zawaleniem.

W wyniku pożaru który wybuch w nocy wtorku na środę spłonął dach i zawaliły się dwie wieże bazyliki. Strażakom udało się natomiast uratować trzecią, która jest nienaruszona. Ks. bp Grzegorz Kaszak, biskup diecezji sosnowieckiej mówi, że konieczne jest pilne zabezpieczenie katedry.

– Niebezpieczeństwo polega na tym, że idzie zima, deszcze, śnieg, a wewnątrz mamy wręcz unikatowe malowidła Tetmajera. Nasza katedra była jedyną w Polsce (ale i kościołem), która miała całe wnętrze wymalowane przez tego naszego wybitnego artystę. Kolejna sprawa to jest woda. Nie wiemy dokładnie ile wody wsiąkło w mury katedry i jakie będą tego konsekwencje. Dlatego pierwszym naszym zadaniem i obowiązkiem (nie tylko ze względu na to, że to było miejsce i jest kultu, ale także ze względu na to, że jest perła dziedzictwa narodowego) jest zabezpieczenie tego miejsca – powiedział ks. bp Grzegorz Kaszak.

W komunikacie ks. bp Grzegorz Kaszak apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli o modlitewne i materialne wsparcie odbudowy katedry. 9 listopada w diecezji sosnowieckiej zebrana kolekta zostanie przeznaczona na odbudowę dachu katedry.

 

 

RIRM/TV Trwam News  

drukuj