Zakończono prace przy odbudowie dachu katedry w Sosnowcu

Zakończono prace przy odbudowie dachu nad nawą główną katedry w Sosnowcu, gdzie w ubiegłym roku doszło do pożaru – poinformował w czwartek proboszcz parafii ks. Jan Gaik. Gotowy jest już program odnowy malowideł na sklepieniu, co ma kosztować ponad 4 mln zł.

Prace przy odbudowie dachu katedry rozpoczęły się w drugiej połowie grudnia 2014 r. Wykonano m.in. metalowo-drewnianą konstrukcję, którą następnie przykryto dachówkami.

W zabytkowej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w nocy z 28 na 29 października wybuchł pożar. Nad nawą główną, prezbiterium i transeptem niemal w całości spaliła się więźba dachowa, uszkodzona została też część polichromii – głównie na skrzyżowaniu naw w scenie koronacji Matki Boskiej. Po pożarze katedra została przykryta prowizorycznym dachem z plandekami.

Obecnie w katedrze prowadzone są prace przy odnawianiu ambony, kaplicy Matki Bożej Różańcowej, organów, które zostały częściowo zalane podczas gaszenia pożaru. Konieczna jest również renowacja ołtarza, w tym m.in. odnowienie obrazu Tetmajera, który przedstawia Matkę Bożą Wniebowziętą. Ks. Gaik szacuje, że prace przy ołtarzu mogą pochłonąć ok. 1 mln zł.

Zakończono już prace przy renowacji stacji Drogi Krzyżowej, odnowiono żyrandole.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą.

Znana jest m.in. ze względu na unikatowe malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembłę (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera. Po utworzeniu w 1992 r. diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego.

PAP/RIRM

drukuj