fot. flickr.com

Ulewne deszcze do końca miesiąca

Chociaż kalendarzowa wiosna zaczęła się ponad miesiąc temu, pogoda płata nam figla. Do końca kwietnia raczej nie mamy co liczyć na słońce i wysokie temperatury. Nad Polską przejdą za to ulewne deszcze. Na niesprzyjające warunki muszą się przygotować przede wszystkim mieszkańcy południowych i wschodnich regionów Polski.

W wielu regionach kraju od czwartku nieprzerwanie pada deszcz. W niektórych miejscach zrobiło się niebezpiecznie. Po intensywnych opadach systematycznie rośnie poziom rzek na południu woj. śląskiego i w zachodniej Małopolsce. Starosta cieszyński ogłosił w powiecie pogotowie przeciwpowodziowe. W regionie stany ostrzegawcze przekroczyły m.in. Olza w Cieszynie oraz Wisła w Wiśle, Skoczowie i Jawiszowicach oraz Soła w Żywcu i Oświęcimiu. Na Śląsku Cieszyńskim woda wystąpiła już na lokalne drogi.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje również w Oświęcimiu w zachodniej Małopolsce. Strażacy poinformowali jednak, że w powiecie oświęcimskim nie podejmowali jeszcze działań związanych z tym zagrożeniem.

Od wczoraj w 5 gminach powiatu częstochowskiego obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, ogłoszone przez starostę częstochowskiego z powodu wysokiego stanu wody Warty. Są to: Kamienica Polska, Poczesna, Mstów, Kłomnice i Kruszyna. Według prognoz synoptyków, deszczowa aura ma minąć z początkiem maja, a pierwsze dni nowego miesiąca mają przynieść więcej słońca i temperaturę sięgającą nawet 20 stopni Celsjusza.

TV Trwam News/RIRM

drukuj