Polska w obszarze obniżonego ciśnienia

Jak informuje IMGW, Skandynawia oraz Wyspy Brytyjskie znajdą się pod wpływem wyżu znad Islandii. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będą niże.

Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia, w ciepłej i dość wilgotnej przetransformowanej masie powietrza pochodzenia polarnego. W ciągu dnia nad północno-wschodnią część kraju nasunie się z północy chłodny front atmosferyczny, za którym zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 999 hPa i będzie się wahać.

W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, a od godzin południowych burze, przemieszczające się znad Pomorza, Mazur i Suwalszczyzny do centrum kraju. W czasie burz wysokość opadu do 20 mm. Po południu przelotne przelotne opady deszczu i burze wystąpią również na krańcach południowych Polski, głównie w Karpatach. Temperatura maksymalna: na przeważającym obszarze kraju od 24 do 27 st., niższa na wybrzeżu oraz w rejonach podgórskich – od 19 do 23 st. Wiatr na południu Polski słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane, na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podlasiu miejscami duże i tam gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. W Karpatach początkowo zachmurzenie duże i zanikające opady deszczu lub burze. Temperatura minimalna od 6 st., 8 st. na północnym wschodzie 9 st., 12 st. w centrum do 13 st., 15 st. na południu. Wiatr słaby, na wybrzeżu okresami umiarkowany, północno-wschodni i północny.

PAP

drukuj