Świętokrzyskie: przekroczone stany alarmowe na Kamiennej i Bobrzy

Podnosi się poziom rzek w województwie świętokrzyskim. Stany alarmowe zostały przekroczone na Kamiennej i Bobrzy. Burmistrz Wąchocka ogłosił na terenie miasta i gminy stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Jak poinformował PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Kazimierz Kasprzyk, na głównych rzekach w regionie świętokrzyskim nie ma na razie większego zagrożenia powodziowego. Stany alarmowe są natomiast przekroczone na Kamiennej (w Bzinie o 28 cm i Wąchocku o 44 cm) i na Bobrzy w Słowiku o 8 cm. Burmistrz Wąchocka ogłosił na terenie miasta i gminy stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Stany ostrzegawcze są przekroczone w czterech miejscach: na Czarnej Włoszczowskiej (dopływ Pilicy) w Januszowicach, na Nidzie w Mniszku, na Kamiennej w Brodach Iłżeckich i w Bocheńcu na Wiernej Rzece.

Świętokrzyscy strażacy w piątek wyjeżdżali dotychczas 17 razy w związku z ciągłymi opadami deszczu, głównie pompując wodę z zalanych piwnic.

„W czwartek mieliśmy sześć takich interwencji. W czterech przypadkach chodziło o lokalne podtopienia i wypompowywanie wody z piwnic, a w dwóch usuwanie wody z posesji” – powiedział PAP rzecznik KW PSP w Kielcach bryg. Paweł Ksel.

Poziom wód na rzekach województwa świętokrzyskiego może w najbliższych godzinach się podnosić, bo według prognoz deszcz będzie padał przez całą noc i w sobotę rano.

PAP/RIRM

drukuj