fot. flickr.com

Polska pod wpływem niżu znad Mazur

Jak podaje IMGW, Europa zachodnia, wschodnia Rosja oraz Bałkany będą pod wpływem wyżów, pozostałe obszary kontynentu będą w zasięgu układów niskiego ciśnienia. Polska będzie pod wpływem niżu znad Mazur który przesuwać się będzie nad Estonię, a od południowego zachodu zacznie rozbudowywać się słaby klin wyżowy.

Z północnego zachodu będzie napływać polarno-morskie powietrze, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie będą jeszcze w powietrzu zwrotnikowym.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa i będzie rosło.

W poniedziałek we wschodniej połowie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, na południowym wschodzie również burze. Prognozowana wysokość opadu do 15 mm, na krańcach wschodnich do około 25 mm. W zachodniej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19 do 23 st., na południowym wschodzie od 24 do 27 st. Wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, porywisty. W rejonach burz wiatr w porywach do 70 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek przeważnie zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na Pomorzu i początkowo na wschodzie zachmurzenie miejscami duże i przelotne opady deszczu. Nad ranem w dolinach górskich miejscami mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 11 do 14 st., w dolinach górskich od 9 do 11 st. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich, miejscami zmienny, na wschodnim wybrzeżu wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni.

We wtorek na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna przeważnie od 20 do 24 st., na południowym wschodzie cieplej, od 24 do 26 st. Wiatr słaby z kierunków zachodnich, miejscami zmienny.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 21 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W nocy zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna 12 st. Wiatr słaby, północno-zachodni. We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 24 st. Wiatr słaby, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj