fot. PAP/EPA

Ukraina: trwa wznowiona akcja antyterrorystyczna

Bazy separatystów ostrzeliwuje artyleria, a ich przywódcy opuszczają dotychczasowe bazy. Wciąż możliwe jest ponowne zawieszenie broni, o które do Rosji apelują przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej wypracowali wspólne stanowisko ws. kryzysu na wschodzie Ukrainy. To apel do Rosji, by wpłynęła na separatystów w sprawie zawieszenia broni. Możliwości, jakimi dysponują ludzie Władimira Putina, to przede wszystkim utrzymanie szczelności granic, by kolejne uzbrojone bojówki oraz ciężki sprzęt nie przedostały się na stronę Ukraińską. Działanie te będzie także wspierać misja OBWE.

– Misja OBWE na dużą skalę obejmie całe terytorium kontrolowane przez armię ukraińską. Bardzo ważne jest dla nas, że możemy z nimi współpracować. Wspólnie odwiedzimy wojskowe posterunki i weźmiemy udział w odprawach organizowanych dla mieszkańców poszczególnych regionów – mówi Iryna Verygina, gubernator Ługańska.

„Misja OBWE na dużą skalę obejmie całe terytorium kontrolowane przez armię ukraińską. Bardzo ważne jest dla nas, że możemy z  nimi współpracować. Wspólnie odwiedzimy wojskowe posterunki i weźmiemy udział w odprawach organizowanych dla mieszkańców poszczególnych regionów”

Jeszcze przed weekendem rozpoczną się rozmowy trójstronne. Mają w nich wziąć udział separatyści. Strona ukraińska liczy na wypracowanie porozumienia.

– Staramy się pracować na rzecz dwustronnego zawieszenia broni. Wyraziliśmy naszą gotowość do współpracy, by wznowić działania grupy trójstronnej. W przeciągu kilku ostatnich dni nie była ona w stanie się spotkać – powiedział Pavlo Klimkin, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Dziś Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger ma rozmawiać telefonicznie z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem o dostawach gazu na Ukrainę i bezpieczeństwie energetycznym przed zimą. Również w tej kwestii Unia Europejska domaga się rozmów trójstronnych. Gazprom przerwał dostarczanie gazu dla Ukrainy 16 czerwca, w związku z nieuregulowaniem długu za wcześniejsze dostawy. Tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę do państw UE odbywa się bez zakłóceń.

RIRM

drukuj