Prokuratura otrzyma kolejne zawiadomienie

Poseł Andrzej Jaworski złoży dziś do Prokuratora Generalnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa NBP Marka Belkę. Chodzi o wiedzę Marka Belki na temat Amber Gold.

Z taśm „Wprost” wynika, że jeszcze przed wybuchem afery wiedział on, że Amber Gold to piramida finansowa. Mimo tego, nie ostrzegł Polaków, którzy ulokowali tam swoje oszczędności i stracili łącznie ponad 0,5 mld zł.

Z nagrań wynika również, że Marek Belka podzielił się swoją wiedzą z premierem Donaldem Tuskiem. Prokuratura Generalna przekazała praskiej prokuraturze zawiadomienie, które złożyła partia Prawa i Sprawiedliwości do Prokuratora Generalnego w sprawie premiera i jego wiedzy dotyczącej Amber Gold.

Dzisiaj prokurator otrzyma kolejne zawiadomienie – powiedział Andrzej Jaworski. Wyjaśnił, że premier i prezes NBP są zaangażowani (przynajmniej jeśli chodzi o wiedzę) w sprawę, która spowodowała, że ponad 15 tys. Polaków, głównie mieszkańców Pomorza, straciło dorobek swojego życia.

– Ważne jest żebyśmy dowiedzieli się jak to się stało, że ktoś kto był notowany, ktoś kto nie miał żadnego doświadczenia w sektorze bankowym tak szybko potrafił doprowadzić do tego, by firma przez niego założona była kojarzona jako bezpieczne źródło lokowania pieniędzy, a na dodatek była szybko właścicielem pierwszej tak dużej prywatnej linii lotniczej OLT Express. Na taśmach słyszymy również, że w całej tej sprawie prowadzona była rozmowa dotycząca syna Donalda Tuska. Widzimy więc tych wątków jest tak dużo i są one tak poważne, dotyczą tak dużej liczby Polaków i tak dużych kwot, że wydaje się zasadne i wręcz konieczne, aby Prokurator Generalny zajął się tą sprawą – powiedział poseł Andrzej Jaworski.

16 czerwca, kiedy sprawą zajmowała się już prokuratura, premier oświadczył, że rozmawiał z prezesem NBP o Amber Gold.

RIRM

drukuj