Islamiści w Iraku dokonują czystek wśród ludności niesunnickiej 

Sunniccy dżihadyści z Państwa Islamskiego (dawniej ISIL) na opanowanych terytoriach dokonują czystek wśród ludności niesunnickiej i przeciwników ich ofensywy w Iraku – podaje BBC, powołując się na mieszkańców zbiegłych z miast zajętych przez islamistów.

„Jeśli bojownicy Państwa Islamskiego nie mogą wymienić szyitów na swoich jeńców, po prostu obcinają im głowy” – powiedział BBC Kurd Hasan, jeden z uchodźców przebywających obecnie w kontrolowanym przez Kurdów mieście Sindżar na północy Iraku.

Według relacji Baszara al-Chikiego, który uciekł z Mosulu, dżihadyści „zbierają informacje o mieszkańcach (zajętych obszarów) i tworzą bazę danych, aby ustalić tożsamość osób pracujących dla rządu lub sił rządowych”. „Jeśli te osoby nie wykażą skruchy i nie złożą przysięgi na wierność kalifatowi (utworzonemu przez islamistów – PAP), są zabijani. Wielu z nich zaginęło w Mosulu bez wieści” – dodał.

Organizacje praw człowieka informowały już wcześniej, że w Mosulu – drugim co do wielkości mieście Iraku, zajętym przez islamistów 10 czerwca – bojownicy dokonują czystek osiedle po osiedlu, a ich działania wymierzone są w ich przeciwników i ludność niesunnicką, w tym szyitów, Kurdów i chrześcijan.

Ponad milion Irakijczyków musiało opuścić swoje domy od początku islamistycznej ofensywy przeciw rządowi szyity Nuriego al-Malikiego. Według ONZ i władz irackich w czerwcu w kraju zginęło co najmniej 2461 osób.

W niedzielę islamiści ogłosili utworzenie sunnickiego kalifatu na zajętych terytoriach w Syrii i Iraku. Tylko w Syrii kontrolują obszar pięciokrotnie większy od Libanu

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl