fot. pixabay.com

Irak: zamieszki w Basrze. Demonstranci podpalili biuro parlamentu

Uczestnicy antyrządowej demonstracji podpalili w piątek wieczorem w mieście Basra na południu kraju regionalne biuro irackiego parlamentu – poinformowała niemiecka agencja dpa, powołując się na relacje świadków.

Siły bezpieczeństwa wyparły jednak demonstrantów spod biura parlamentu, a pożar szybko ugaszono.

Według źródeł bezpieczeństwa policja powtrzymała się jednak od zdecydowanych działań wobec demonstrantów, mimo że ci obrzucali funkcjonariuszy butelkami z benzyną i kamieniami. Wcześniej w tym tygodniu w starciach z policją zginęło w Basrze dwóch demonstrantów, co wywołało kolejne zamieszki.

W październiku 2019 roku wybuchła w Iraku antyrządowa rewolta. Największe od upadku reżimu Saddama Husajna w 2003 roku protesty i demonstracje często kończyły się brutalnymi interwencjami policji i służb bezpieczeństwa.

Rewolta doprowadziła w listopadzie do dymisji poprzedniego premiera Adela Abdela Mahdiego. W starciach zginęło co najmniej 670 osób, a 25 tys. odniosło rany; aresztowano 2,8 tys. ludzi.

Wśród przyczyn protestów społecznych wymienia się bezrobocie, przerwy w dostawie wody pitnej i elektryczności, powszechne przekonanie o nieudolności i skorumpowaniu rządu, który nieefektywnie redystrybuuje duże dochody czerpane przez państwo z wydobycia ropy naftowej.

Pod koniec lipca premier Mustafa al-Kadhimi zapowiedział, że 6 czerwca 2021 roku w Iraku odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl