fot. wikipedia.org

Irak: 15 obywateli Turcji skazano na śmieć za członkostwo w ISIS

Sąd karny w Bagdadzie skazał w niedzielę na karę śmierci 15 obywateli tureckich za przynależność do organizacji dżihadystycznej tzw. Państwo Islamskie – poinformował przedstawiciel irackiego wymiaru sprawiedliwości, na którego powołuje się agencja AFP.

Cała piętnastka przyznała się do zarzucanych im czynów – poinformowało to źródło. Szesnasta osoba z Turcji została skazana na dożywotnie więzienie. Więcej szczegółów nie podano.

Ostatnio w Iraku o związki z ISIS oskarżono wielu obcokrajowców.

W styczniu Niemka pochodzenia marokańskiego została skazana na karę śmierci za przyłączenie się do ISIS, a Francuzka została skazana na karę więzienia objętą tymczasowym aresztowaniem i musi zostać deportowana do kraju. 19 lutego sąd w Bagdadzie skazał Turczynkę na śmierć przez powieszenie za przystąpienie do ISIS, a dziesięć innych kobiet różnych narodowości – na karę dożywotniego pozbawienia wolności; przysługuje im apelacja.

Przez kilka ostatnich lat tysiące cudzoziemców walczyło po stronie dżihadystów z ISIS w Iraku i Syrii lub im pomagało. W irackich więzieniach przebywają obecnie dziesiątki tysięcy więźniów podejrzanych o związki z tą sunnicką ekstremistyczną organizacją zbrojną. Zgodnie z prawem irackim uznanie kogoś za członka ISIS oznacza dla niego karę dożywotniego pozbawienia wolności lub karę śmierci.

PAP/RIRM

drukuj