Francuski lotniskowiec wesprze operacje w Syrii i Iraku

Francja wyśle swój lotniskowiec Charles de Gaulle w celu wsparcia operacji przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii i Iraku – poinformowała w czwartek kancelaria francuskiego prezydenta.

„Zdecydowano o rozmieszczeniu grupy bojowej na lotniskowcu Charles de Gaulle w celu uczestniczenia w operacjach przeciwko Daesh (arabski akronim IS) i związanym z nim ugrupowaniom” – czytamy w komunikacie wydanym po posiedzeniu rządu w ograniczonym składzie, które było poświęcone zwłaszcza sytuacji w Syrii i Iraku.

Jak podkreślono, Paryż popiera wysiłki na rzecz politycznych przemian w Syrii, ale prezydent tego kraju Baszar el-Asad w żaden sposób nie może być elementem przyszłości Syrii.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego opanowali znaczne obszary Iraku i Syrii i w czerwcu ub.r. proklamowali tam kalifat.

Lotnictwo francuskie do niedawna brało udział jedynie w nalotach na IS w Iraku, ponieważ Paryż obawiał się, że takie działania przeciwko tej radykalnej organizacji sunnickiej w Syrii mogłyby wzmocnić prezydenta Asada. Jednak Francja zaczęła loty nad Syrią, zważywszy na ekspansję IS w ciągu ostatniego roku i zagrożenie, jakie jego bojownicy mogą stanowić dla francuskich interesów w kraju i za granicą.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl