Apel o wycofanie programu in vitro. Podpisz petycję!

Ponad 11 tys. osób apeluje do nowego rządu Prawa i Sprawiedliwości o wycofanie się z programu in vitro przeforsowanego przez koalicję PO-PSL. W ostatnich dniach urzędowania minister zdrowia Marian Zembala przedłużył program finansowania in vitro z budżetu państwa do 2019 r. na kwotę blisko 304 mln zł.

Petycja fundacji CitizenGo skierowana jest do prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego i kandydatki partii na premiera Beaty Szydło.

Autorzy petycji wskazują, że w ramach rządowego programu szansę na przeżycie otrzymuje tylko jedna na piętnaście ze stworzonych istot ludzkich.

Potrzebny jest sprzeciw obywateli, by powstrzymać finasowanie nieetycznego procederu z publicznych pieniędzy – mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, menadżer CitizenGo w Polsce.

Apelując o to, żeby zastopowano finansowanie in vitro z budżetu państwa w tym konkretnym programie, nie zapominamy o tym, że należy zmienić całą ustawę o leczeniu niepłodności, która daje szerokie możliwości finansowania in vitro. Jednak chcemy rozpocząć od takiej sprawy, której załatwienie leży w zasięgu ręki, bo do tego wystarczy tylko rozporządzenie. Apelujemy do liderów Prawa i Sprawiedliwości o to, aby te działanie było jednym z pierwszych, jakie podejmie po tym, jak zostanie powołany rząd – apeluje Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Statystyki dotyczące in vitro są dramatyczne. Oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że do 18 września 2014 r. wytworzono 33 tys. 479 zarodków. Dziewięć i pół miesiąca później – 2 lipca br. resort podał, że z tych zarodków urodziło się tylko 2 tys. 287 dzieci.

Petycję z apelem o powstrzymanie procederu sztucznego zapłodnienia można podpisać na stronie www.citizengo.org.

 

RIRM

drukuj