fot. Caritas Polska

Caritas Polska zebrała 100 mln zł na pomoc dla Ukrainy

Półtora miesiąca po rosyjskiej agresji na Ukrainę suma wpłat zebranych przez Caritas Polska na pomoc naszym zaatakowanym sąsiadom przekroczyła 100 mln złotych – poinformowała Caritas Polska. Ponad połowa tej kwoty – 50,8 mln złotych jest już w diecezjalnych Caritas. Środki te zapewniają wsparcie dla ukraińskich uchodźców w Polsce i dla mieszkańców Ukrainy. Z kolei pomocy wartości 103 milionów złotych udzieliły dotąd polskie parafie.

Dzięki ogromnej ofiarności Polaków Caritas nieustannie zwiększa skalę i zasięg pomocy.

Pomoc polskich parafii i zakonów

Pomocy wartości, 103 milionów złotych udzieliły dotąd polskie parafie uchodźcom wojennym z Ukrainy, poinformował dziś Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). W pomoc zaangażowały się nie tylko niemal wszystkie polskie parafie katolickie i grekokatolickie, ale też zakony męskie i żeńskie, zaznaczono w bilansie zaprezentowanym w siedzibie Caritas Polska w Warszawie, na który powołała się Katolicka Agencja Informacyjna (KAI). [czytaj więcej

Jak dotąd polskie parafie udzieliły ukraińskim uchodźcom pomocy w wysokości 103 mln złotych. Przekazano dary rzeczowe o wartości 106 mln złotych, zapewniono 282 tysięcy miejsc noclegowych, wydano 11 mln posiłków. Parafie udzieliły opieki 125 tysiącom dzieci, zaopiekowano się 94 tysiącami osób starszych i niepełnosprawnych. [czytaj więcej

Jeśli chodzi o zakony żeńskie, to wysokość pomocy już udzielonej Ukraińcom wynosi 1,8 miliona złotych. Przekazano dary rzeczowe o wartości 2,5 mln złotych, zapewniono 10 tysięcy miejsc noclegowych, wydano prawie 380 tysięcy posiłków.

fot. Caritas Polska

Podczas konferencji poinformowano też, że zakony męskie udzieliły uchodźcom z Ukrainy pomocy finansowej o wartości 16 mln złotych, zaś wartość przekazanych darów rzeczowych to 13 mln złotych. Zapewniono 27 tysięcy miejsc noclegowych, wydano prawie 2 mln posiłków.

Bilans dotychczasowej pomocy dla uchodźców z Ukrainy przekazała podczas spotkania także Caritas Polska. Suma wpłat zebranych przez tę największą organizację dobroczynną w Polsce na rzecz pomocy naszym zaatakowanym sąsiadom przekroczyła 100 mln złotych.

Ponad połowa tej kwoty – 50,8 mln złotych jest już w diecezjalnych Caritas. Środki te zapewniają wsparcie dla ukraińskich uchodźców w Polsce i dla mieszkańców Ukrainy.

Prezentowane dziś zestawienie przygotował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego im. ks. Witolda Zdaniewicza we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym, Sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski, kuriami diecezji katolickich oraz przełożonymi zakonów męskich i żeńskich. [czytaj więcej

Pomoc Caritas

fot. Caritas Polska

Pierwszą, najpilniejszą potrzebą, z jaką przyszło się mierzyć Caritas w Polsce, było przyjęcie ogromnej liczby uchodźców z Ukrainy i udzielenie im doraźnego wsparcia. Sama tylko Caritas Archidiecezji Przemyskiej, prowadząca punkty pomocy na dworcu kolejowym w Przemyślu, a także w Medyce, Korczowej i Krościenku, od początku tego wielkiego kryzysu humanitarnego przygotowywała dla uchodźców 30 tysięcy kanapek dziennie. Łącznie Caritas zapewniła osobom przybywającym z Ukrainy ponad 1,5 mln posiłków, z pomocy Caritas w postaci transportu skorzystało 19,5 tysiąca osób, a ponad 8300 rodzinom udzielono wsparcia w ośrodkach Caritas.

Szybko stało się jasne, że oprócz tej podstawowej pomocy osoby przybywające z Ukrainy potrzebują również porad psychologicznych i prawnych, wsparcia w opiece nad dziećmi, pracy – jeśli chcą zostać na dłużej w naszym kraju. Wszystkim tym Caritas również się zajmuje.

Aby dać wytchnienie matkom uruchamiamy punkty, w których wolontariusze zajmują się dziećmi – pierwszy taki punkt powstał na dworcu kolejowym w Przemyślu, strefa dla matek z dziećmi została stworzona przez nas także przy Dworcu Wschodnim w Warszawie. Z pomocy prawnej dzięki Caritas skorzystało 2 tysiące osób a z psychologicznej blisko 5 tysięcy. Caritas diecezjalne zapewniły ponadto miejsca pracy dla ponad 300 osób.

„Kompleksową pomocą dla naszych ukraińskich przyjaciół zajmują się Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, tworzone na wzór struktury działającej przy Caritas Polska w Warszawie. Podobne placówki zostały otwarte m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Katowicach, Wrocławiu, Zamościu. W sumie działa ich około 20” – powiedział ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Spośród uchodźców przyjeżdżających do Polski z Ukrainy grupę o szczególnych potrzebach stanowią ci najmłodsi – liczba dzieci, w tym sierot, objętych przez Caritas opieką i wsparciem edukacyjnym, to blisko 2,5 tysiąca, przy czym ośrodki Caritas przyjęły już około 700 dzieci i opiekunów z ewakuowanych ukraińskich domów dziecka i zakładów rehabilitacyjnych. Część dzieci z chorobami i różnymi rodzajami niepełnosprawności została relokowana do specjalistycznych placówek w Polsce i za granicą. Wiele innych dzięki Caritas znalazło bezpieczny tymczasowy dom.

Niemniej ważna jak wsparcie dla ukraińskich uchodźców w Polsce jest pomoc przekazywana przez Caritas bezpośrednio do Ukrainy. Szacunkowa wartość wsparcia przekazanego w postaci darów rzeczowych przekroczyła 136 mln złotych. Caritas wysyła do Ukrainy m.in. żywność i środki higieniczne, zaopatrzenie medyczne, w tym leki, wózki inwalidzkie, generatory prądu i wiele innych potrzebnych na miejscu artykułów.

Osobnym rozdziałem w historii pomocy rzeczowej dla Ukrainy stało się uruchomienie akcji „Paczka dla Ukrainy”, w ramach której do ukraińskich miast są wysyłane transporty najpotrzebniejszych produktów, kupionych, zapakowanych i przekazanych Caritas przez wiernych w parafiach. Do Lwowa, Kijowa, Czernichowa, Buczy, Winnicy, Iwano-Frankowska i mniejszych miejscowości dotarło dotychczas 13,3 tysięcy paczek – łącznie to ponad 213 ton pomocy o wartości około 5,3 mln złotych. Ten projekt to próba usystematyzowania spontanicznej pomocy w postaci paczek żywnościowych, które Caritas przekazywała Ukraińcom niemal od pierwszych chwil dramatu za naszą wschodnią granicą.

„Poza pomocą rzeczową jest oczywiście również pomoc finansowa; naszym siostrzanym organizacjom, Caritas Spes i Caritas Ukraina, przekazaliśmy 615 tysięcy złotych do rozdysponowania na miejscu. Nadmienię również, że jako członek sieci Caritas Europa i Caritas Internationalis podejmujemy współpracę w zakresie pozyskiwania i koordynacji międzynarodowej pomocy dla Ukrainy oraz wsparcia ze strony Caritas z innych krajów w działaniach typu emergency i planowaniu kolejnych działań na rzecz integracji migrantów przebywających w Polsce, którzy tu pozostaną” – podkreślił ks. Marcin Iżycki.

„Z perspektywy tych pierwszych tygodni po rosyjskiej agresji na Ukrainę można powiedzieć, że nasza pomoc dla Ukraińców, ze spontanicznej akcji przekształca się w budowany w szybkim tempie, jeszcze niedoskonały, ale coraz lepiej dopracowany system” – dodał ks. Marcin Iżycki.

„Jest w nim myślenie o szerokim spektrum potrzeb, ale jest też dążenie do jak najlepszego wykorzystania naszych możliwości i zasobów. Tutaj serdeczne słowa podziękowania należą się pracownikom i ogromnej rzeszy blisko 20 tysięcy wolontariuszy – przede wszystkim Caritas diecezjalnych, choć swój udział w organizowaniu pomocy, w tym wolontariatu, ma też Caritas Polska” – zaznaczył ks. Marcin Iżycki.

fot. Caritas Polska

Ks. Marcin Iżycki przypomina o dwóch wydarzeniach, które wiążą się z pomocą dla Ukrainy – chodzi o Dzień Dobra, czyli obchody święta patronalnego Caritas w Niedzielę Miłosierdzia Bożego i o śniadanie wielkanocne organizowane przez Caritas wraz z Polskim Holdingiem Hotelowym dla ukraińskich uchodźców w wielu miastach Polski. Oba wydarzenia odbędą się 24 kwietnia.

W Dniu Dobra, podczas licznych pikników, koncertów i różnego typu spotkań, Caritas będzie z jednej strony celebrować wspólne pomaganie, a z drugiej zbierać środki na wsparcie prowadzonych przez Caritas placówek, które są domem – także dla uchodźców z Ukrainy. Szczegółowe informacje o przebiegu Dnia Dobra w poszczególnych miejscach można znaleźć [tutaj].

PLAKAT - 100 mln zł na pomoc dla Ukrainy - fot. dziendobra.pl

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

Caritas Polska

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl