By European People's Party - EPP Congress Warsaw, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12568308

Gruzja wzywa na konsultacje ambasadora z Ukrainy po nominacji M. Saakaszwilego

Gruzja wzywa ambasadora z Kijowa na konsultacje w związku z mianowaniem byłego gruzińskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego szefem komitetu wykonawczego reform wchodzącego w skład ukraińskiej Narodowej Rady Reform – ogłosił szef gruzińskiego MSZ Dawid Zalkaliani.

„To przyjęta praktyka w stosunkach dyplomatycznych, która wskazuje na powstanie pewnych problemów w dwustronnych stosunkach, dlatego w celu określenia przyszłych kroków konieczna jest konsultacja z ambasadorem” – powiedział dziennikarzom  Dawid Zalkaliani, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Zapewnił, że Gruzja nie rozpatruje zerwania stosunków dyplomatycznych albo zrewidowania strategicznego partnerstwa z Kijowem.

Dekret w sprawie nominacji Saakaszwilego podpisał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Pod koniec kwietnia 52-letni Saakaszwili, były szef administracji obwodu odeskiego na południu Ukrainy, oświadczył, że otrzymał od ukraińskiego prezydenta ofertę objęcia funkcji wicepremiera ds. reform i jest gotowy do sprawowania tego urzędu.

Ukraińskie media, w tym Ukraińska Prawda, twierdziły, że jego nominacja może być poddana pod głosowanie przez parlament. Ostatecznie głosowanie się nie odbyło.

Przed nominacją Saakaszwilego na stanowisko wicepremiera Tbilisi ostrzegło Kijów. Premier Gruzji Giorgi Gacharia podkreślił, że mianowanie Saakaszwilego wicepremierem Ukrainy byłoby „kategorycznie niedopuszczalne” i zapowiedział możliwość wezwania gruzińskiego ambasadora w Kijowie na konsultacje.

PAP

drukuj