fot. archiwum redemptor.pl

[TYLKO U NAS] O. A. Wodka CSsR o przywróceniu możliwości sprawowania Mszy św. we Włoszech: Panuje spokojna satysfakcja

Panuje spokojna satysfakcja, w niektórych wypadkach widać to wyraźnie jako radość. Zarazem z punktu widzenia duszpasterskiego niektórzy zastanawiają się, jak my to ogarniemy. To też prawda, trzeba to przyznać. Ale tu stawia się również na środowiska współpracowników świeckich, młodzieżowych, którzy by ewentualnie pomagali, aby to wszystko zorganizować – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja o. Andrzej Wodka CSsR, dyrektor watykańskiej agencji AVEPRO. Odniósł się w ten sposób do przywrócenia możliwości sprawowania Eucharystii z udziałem wiernych we włoskich kościołach. 

Msze św. z udziałem wiernych we Włoszech będą mogły być sprawowane od 18 maja. To efekt porozumienia, zawartego pomiędzy włoskim episkopatem oraz rządem. [czytaj więcej]

Restrykcje wprowadzono dwa miesiące temu w związku z pandemią koronawirusa. Na chwilę obecną świątynie są otwarte, jednak wierni nie mogą uczestniczyć w Eucharystiach.

– Nie można było do nich się udawać jako do celu własnej decyzji, tylko można było „przy okazji” ewentualnie, idąc do sklepu czy na przechadzkę, wstąpić do kościoła. Ale oczywiście nie były one otwarte w sensie eucharystycznym. Nie było możliwości Mszy św., jak tylko te wewnętrzne, zamknięte – wyjaśnia o. Andrzej Wodka CSsR.

Już wkrótce na mocy porozumienia to się zmieni. Konieczne będzie m.in. zachowanie odpowiedniego dystansu i noszenie maseczek.

– Czytając tekst protokołu porozumienia wiemy, że podczas tych Mszy św. będą musiały zostać zachowane odpowiednie dystanse – w naszej ojczyźnie jest podobnie – że będą musiały być maseczki. Wiemy też, że Komunia Święta na rękę, to jest już powszechnie znane. Inne sprawy dotyczą tego, że trzeba będzie sprawdzać np. ludzi, czy mają temperaturę i ewentualnie zaprosić do pozostania w domu tych, którzy będą mieli podwyższoną temperaturę plus wszystkie środki dezynfekujące przy wstąpieniu do kościoła – podkreśla rozmówca Radia Maryja.

Wierni we Włoszech odebrali porozumienie i decyzję rządu ze spokojem i satysfakcją.

– Panuje taka spokojna satysfakcja, w niektórych wypadkach widać to wyraźnie jako radość. Zarazem z punktu widzenia duszpasterskiego niektórzy zastanawiają się, jak my to ogarniemy. To też prawda, trzeba to przyznać. Ale tu stawia się również na środowiska współpracowników świeckich, młodzieżowych, którzy by ewentualnie pomagali, aby to wszystko zorganizować. Jest faworyzowana Msza św. na zewnątrz – powiedział dyrektor watykańskiej agencji AVEPRO.

Wcześniej włoski episkopat stanowczo zaprotestował przeciwko temu, że Mszy św. nie przywrócono od razu w drugiej fazie epidemii, rozpoczętej 4 maja.

Podobne porozumienie w sprawie przywrócenia ceremonii religijnych rząd ma podpisać też z innymi wspólnotami religijnymi m.in. muzułmańską i żydowską.

radiomaryja.pl

drukuj