pixabay.com

UKE: W 2020 r. rozwój szybkiego internetu w Polsce znacznie przyspieszył

W 2020 r. rozwój szybkiego internetu w Polsce znacznie przyspieszył ze względu na wzmożone aktywności online spowodowane pandemią COVID-19 – wynika z najnowszego raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce, opublikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Według UKE, penetracja usługami stacjonarnego dostępu do internetu w przeliczeniu na gospodarstwa domowe wyniosła w 2020 r. 56,7 proc., co oznacza wzrost o 1,9 pp. od 2019 r.

Przychody z tych usług wzrosły wobec 2019 r. o 5 proc. do poziomu 4,5 mld zł. Największą część w strukturze przychodów stanowiły te pochodzące z usług świadczonych za pomocą łączy światłowodowych (26,7 proc.).

Liczba użytkowników dostępu stacjonarnego natomiast wzrosła o 5,3 proc. r/r i wyniosła 8,2 mln.

Jak czytamy w raporcie, „ze względu na wzmożone aktywności online spowodowane pandemią COVID-19, w 2020 r. rozwój szybkiego internetu w Polsce znacznie przyspieszył”. W ubiegłym roku już prawie 59 proc. użytkowników internetu stacjonarnego mogło korzystać z łączności o przepływności min. 100 Mb/s.

„Polska znajdowała się w grupie trzech krajów z najniższymi cenami usług internetu stacjonarnego” – dodano w raporcie UKE.

Oprócz rozwoju stacjonarnych usług łączności, z raportu wynika, że COVID-19 przełożył się też na znaczny popyt na szybkie łącza mobilne. Z dostępu mobilnego za pomocą modemów, kart i kluczy korzystało 23,5 proc. ludności – to o 2,4 pp. więcej niż w 2019 r.

Coraz mniejszą popularnością według UKE cieszy się tradycyjna telefonia stacjonarna. W 2020 r. ze stacjonarnych usług telefonicznych korzystało 3,1 mln abonentów. Łączne przychody z tego rynku wyniosły prawie 1,4 mld zł. Jak odnotowano, pomimo spadku na rynku tych usług, czas trwania połączeń przez telefony stacjonarne pozostał w ubiegłym roku na podobnym poziomie, co w 2019 r. Według Urzędu wpływ na to wywarła również pandemia COVID-19.

W ubiegłym roku odnotowano wzrost przychodów z telefonii ruchomej. Łączne wpływy operatorów wyniosły 12,5 mld zł i były o 13,8 proc. wyższe, niż rok wcześniej – napisano w raporcie. W skali całego rynku telekomunikacyjnego, rynek telefonii ruchomej generował 30,6 proc. przychodów – podał UKE.

Jak dodano, na koniec 2020 r. odnotowano odmienny od kilku wcześniejszych lat trend – wzrost liczby użytkowników telefonii ruchomej.

Łączna liczba aktywnych w ubiegłym roku kart SIM wyniosła 54,1 mln.

Liczba abonentów usług telewizyjnych wyniosła w 2020 r. 10,8 mln. Przychody z tych usług kształtowały się na poziomie 6,7 mld zł. Głównym graczem – jak czytamy w raporcie UKE – był w ubiegłym roku Cyfrowy Polsat, z którego usług korzystało aż 30,1 proc. abonentów.

Urząd zwrócił uwagę, że usługi telewizyjne przechodzą obecnie proces zmian.

Coraz bardziej popularna staje się usługa IPTV – pozwalająca na przesyłanie sygnału telewizyjnego w sieciach szerokopasmowych opartych na protokole IP, czyli – na dostarczaniu wideo w sieci internet. W 2020 r. usługi tego typu stanowiły 12,2 proc. całego rynku telewizji. Spadek zainteresowania natomiast odnotowała telewizja satelitarna, jednak wciąż z tego rodzaju usług korzysta 51,5 proc. konsumentów.

UKE podkreśla, że rynek telewizji w ogromnym stopniu kształtowany był w ub. roku przez pandemię. Konsumenci częściej korzystali z usług TV, poszukując informacji z kraju i ze świata, jak i sposobu na relaks. Odwołanie wielu imprez sportowych, np. Euro 2020, odbiło się jednak negatywnie na oglądalności kanałów sportowych, co miało swoje odzwierciedlenie w wynikach finansowych operatorów – czytamy w raporcie.

Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce wydawany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej powstał w oparciu o dane uzyskane od zobowiązanych na mocy ustawy Prawo telekomunikacyjne oraz Ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych podmiotów. Raport – jak podał UKE – spełnia wymogi art. 192 ust. 3. ustawy Prawo telekomunikacyjne z 16 lipca 2004 r.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl