fot. PAP/Marcin Bielecki

W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 13,5 mln osób

W Polsce wykonano dotąd ponad 29,5 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest prawie 13,5 mln osób. Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że akcji szczepień przeciw COVID-19 potrzeby jest nowy impuls. „Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc” – dodał.

Według najnowszych danych, w Polsce wykonano dotąd dokładnie 29 544 033 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 13 524 896 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 285 518.

Łącznie do Polski dostarczono do tej pory 38 313 320 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 32 504 440 dawek.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 48 526 dawek. Zgłoszono 12 522 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że pobrano blisko 7 mln Unijnych Certyfikatów Covid. W jego opinii, zainteresowanie Unijnym Certyfikatem „wynika z ułatwienia, które idzie za posiadaniem certyfikatu”. Przypomniał, że w przypadku zagranicznych podróży główną korzyścią certyfikatu jest zwolnienie z obowiązku kwarantanny lub wykonania badania na obecność wirusa.

Wskazał jednocześnie, że w przypadku liczby chętnych do szczepień przeciw COVID-19 „potrzebny jest nowy impuls”.

„Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc” – ocenił szef MZ.

Poinformował, że są prowadzone w tej kwestii rozmowy z przedstawicielami Kościoła. Wspomniał, że planowane jest pewne przedsięwzięcie z udziałem archidiecezji lubelskiej, na razie minister nie chciał jednak zdradzać szczegółów.

„Chcemy poprosić o pomoc” – oświadczył.

Do tej wypowiedzi odniósł się konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.

„Mam nadzieję, że do takich rozmów dojdzie” – powiedział.

Poinformował, że sam niedawno rozmawiał z ks. abp. Henrykiem Hoserem, biskupem seniorem warszawsko-praskim, który jest lekarzem i przechorował COVID-19.

„I obiecał, że przedstawi jako lekarz kolegom biskupom konieczność wdrożenia szczepień” – powiedział.

„List pasterski wygłoszony z ambony w małych miejscowościach tam, gdzie ludzie chodzą do kościoła, byłby na pewno skuteczny i pomocny” – wskazał.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia, ocenił, że „nasycenie osobami chętnymi do zaszczepienia już jest duże”.

„Mówimy o zainteresowaniu 70 proc., a wyszczepienie mamy na poziomie 54 proc.” – powiedział.

Jak mówił, resort zakłada, że 16 proc. osób spośród osób, które nie zaszczepiły się przeciwko Covid-19 pierwszą dawką albo nie zarejestrowały się na szczepienie zaszczepi się jeszcze przeciw COVID-19.

„Te osoby są chętne – zaszczepią się, deklarują taką chęć w późniejszym terminie” – powiedział.

„Pozostaje grupa 30 proc. osób, z których chcielibyśmy 10-15 proc. osób jednak wyciągnąć i zachęcić do szczepienia” – przekazał rzecznik Wojciech Andrusiewicz.

Ocenił, że 10 proc. Polaków nie weźmie udziału w Narodowym Programie Szczepień, ponieważ są przeciwni szczepieniom.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że w grupie osób w wieku 12-17 lat zaszczepiło się 500 tys. osób, przy liczebności 2 mln.

„Jeżeli weźmiemy pod uwagę stosunek młodzieży do wszelkich akcji profilaktycznych, to nie jest zły wynik” – podkreślił.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazywał zaś, że jeśli liczba zaszczepionych Polaków się nie zwiększy, jesienią pojawi się czwarta fala epidemii. Zaapelował po raz kolejny o zaszczepienie się.

„Wiem, że wakacje nie sprzyjają temu, żebyśmy poddawali się diagnostyce medycznej, czy też szczepieniom, ale to jest bardzo wyjątkowa sytuacja. Jeżeli chcemy wrócić z wakacji nie tylko wypoczęci i ze wspaniałymi wrażeniami, ale także z poczuciem bezpieczeństwa, że jesień będzie bezpieczna, że będziemy mogli wrócić normalnie do szkół, do pracy, to musimy w te wakacje się zmobilizować i się zaszczepić” – powiedział Waldemar Kraska.

Jak dodał, nowe i bardziej zakaźne mutacje koronawirusa spowodują, że osoby niezaszczepione będą trafiały do szpitali z powodu ciężkich objawów choroby. Zwrócił uwagę, że nowe odmiany koronawirusa są także bardzo niebezpieczne dla młodych osób i dzieci.

Jedną z form zachęty do szczepienia jest ogólnopolska Loteria Narodowego Programu Szczepień, która ruszyła w czwartek. Mogą wziąć w niej udział wszystkie osoby pełnoletnie, które dokonały kompletnej procedury zaszczepienia przeciwko COVID-19 i zarejestrują się w loterii do 30 września 2021 r.

W piątek opublikowany i przekazany do uzgodnień został projekt rozporządzenia ministra finansów, zgodnie z którym nie będzie trzeba płacić podatku od nagród w Loterii Narodowego Programu Szczepień, których jednorazowa wartość przekracza 2280 zł. Nagrody o mniejszej wartości, wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych itp. nie podlegają opodatkowaniu z mocy ustawy o PIT.

Szef KRPM, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk podał, że w ciągu niespełna 2 dni do Loterii Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się już ponad milion osób.

Także w piątek Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE przeprowadziło w Brukseli drugą turę szczepień przeciwko COVID-19 dla polskich dyplomatów, Polaków pracujących w instytucjach Unii Europejskiej, polskich korespondentów, duchownych i nauczycieli. Szczepienia objęły również polskich dyplomatów z Hagi, Paryża i Luksemburga. Zaszczepionych zostało kilkaset osób. Przeprowadził je Polski Oddział Ratownictwa Medycznego. Szczepienia zorganizowano we współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

W marcu polscy medycy zaszczepili w Brukseli dyplomatów, wojskowych i personel kwatery głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szczepionki pochodziły z polskich zasobów.

Płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej, zapowiedział, że w poniedziałek przestanie działać numer infolinii – 800 100 115, pod którym przez ostatnie pół roku żołnierze WOT pomagali seniorom w szczepieniach. Od poniedziałku dzwoniący na ten numer zostaną przekierowani na ogólnopolską infolinię 989 oraz na stronę www.nfz.gov.pl.

Infolinia WOT zaczęła swoją działalność 18 stycznia, jej uruchomienie było odpowiedzią na potrzeby seniorów wynikające z dużej skali szczepień osób starszych. Przez blisko pół roku działalności żołnierze OT odebrali blisko 40 tys. połączeń, udzielając bezpośredniego wsparcia w 13 tys. przypadków. Operatorzy infolinii najczęściej pomagali w rejestracji na szczepienia, organizacji transportu, dojeździe mobilnych zespołów szczepiennych do seniorów, w tym osób niepełnosprawnych.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Minister zdrowia od 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dawkami. Odstęp ten ma wynosić maksymalnie 84 dni dla szczepionki AstryZeneki i 42 dni dla Pfizera i Moderny.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl