fot. PAP/Leszek Szymański

Porozumienie w sprawie wyboru RPO

Wszystko wskazuje na to, że dojdzie wreszcie do wyboru Rzecznika Prawa Obywatelskich. Prawo i Sprawiedliwość poparło prof. Marcina Wiącka, kandydata opozycji.

Parlament już pięciokrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara. Ostatnim razem większość sejmowa wybrała na Rzecznika Praw Obywatelskich Lidię Staroń, senator niezależną, która ostatecznie nie otrzymała akceptacji Senatu. Procedura rozpoczęła się na nowo. Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że tym razem poprze kandydaturę prof. Marcina Wiącka, którego przy ostatnim podejściu wspierała liberalno-lewicowa opozycja, a także Porozumienie Jarosława Gowina.

– Złożyliśmy podpisy. Na najbliższym posiedzeniu będzie procedowany wybór RPO. Może wreszcie ta długa i nieudana seria wyborów się zakończy  – poinformował Ryszard Terlecki, przewodniczący klubu parlamentarnego PiS.

Kandydaturę prof. Marcina Wiącka zgłosili ludowcy. Jest nadzieja, że wreszcie RPO zostanie wybrany – mówił Krzysztof Paszyk, poseł PSL.

– Bardzo się cieszymy. Mam nadzieję, że podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, w przyszłym tygodniu – w czwartek, uda się wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich – wskazał poseł Krzysztof Paszyk.

Prof. Marcin Wiącek ma poparcie również Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy.

Cieszy nas ten nagły zwrot akcji – mówiła Beata Maciejewska, poseł Lewicy.

 – Być może PiS wreszcie „poszedł po rozum do głowy”. Ludzie naprawdę czekają na RPO. Odbyło się już tak wiele rund, że wszyscy są tym bardzo zmęczeni, a obywatele nadal czekają – oceniła Beata Maciejewska.

Poparcie dla prof. Marcina Wiącka podtrzymuje Porozumienie Jarosława Gowina – mówił Jan Strzeżek, wicerzecznik partii.

 – Teraz mamy konkretne poparcie praktycznie wszystkich środowisk. Mam nadzieję, iż to oznacza, że spektakl pod tytułem wybór RPO wreszcie zostanie zakończony – wyjaśnił Jan Strzeżek.

Głosowanie w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich nastąpi na najbliższym posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu. Pytanie, czy Rzecznik wybrany przez wszystkie siły parlamentarne będzie też Rzecznikiem wszystkich obywateli, również tych najbardziej bezbronnych, którzy jeszcze się nie narodzili oraz osób wierzących.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl