UE: B. Kempa rozmawiała z europosłami w PE w Brukseli o pomocy humanitarnej

Minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa spotkała się w Brukseli z europosłami Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, by rozmawiać o pomocy humanitarnej udzielanej przez Polskę. Zapowiedziała, że do końca roku chce spotkać się z komisarzem UE Christosem Stylianidesem.

Beata Kempa przyjechała do Brukseli, by na spotkaniu z europosłami EKR przedstawić polskie spojrzenie i osiągnięcia w kwestii pomocy humanitarnej.

„Z jednej strony mówimy tu również w Parlamencie Europejskim twarde >>nie<< dla przymusowej relokacji, z drugiej strony chcemy pokazać, jak Polacy są zaangażowani w pomoc potrzebującym” – powiedziała dziennikarzom.

Na spotkaniu Beata Kempa przedstawiła dane dotyczące polskiej pomocy humanitarnej i informacje o realizowanych projektach. Ta pomoc – jak mówiła – dociera do ubogich i ofiar wojny. Dodała, że tematem spotkania była też kwestia szlaków migracyjnych w Afryce.

„Jeśli w tym zakresie nie zadziała Unia Europejska, to problem może narastać” – zaznaczyła.

Przykładem polskich działań, jak mówiła minister ds. pomocy humanitarnej, jest pomoc dla Syrii.

„Dzięki naszemu sprzętowi i programom leczona jest bardzo duża liczba osób. Tylko jeden program to 5,5 tys. wyleczonych osób, a 13 tys. osób skorzystało ze sprzętu” – powiedziała.

Ten sprzęt jest nadal wykorzystywany w Syrii. Dodała, że Polska jest w kontakcie z organizacjami pozarządowymi w sprawie ewentualnej dalszej pomocy.

Beata Kempa powiedziała, że jeszcze w tym roku zamierza spotkać się unijnym komisarzem ds. pomocy humanitarnej Christosem Stylianidesem.

„W tej chwili jedna z fundacji (…) przeprowadza dzięki środkom rządowym projekt pilotażowy leczenia filariozy, ślepoty rzecznej, w Republice Środkowoafrykańskiej. W wyniku tej choroby szczególnie dzieci tracą wzrok. To potężny problem. Chciałabym pokazać wyniki badań w tym zakresie i zachęcić, żeby UE pomogła w tej sprawie” – powiedziała.

Beata Kempa przedstawiła w lipcu dokument pt. „Aspekty pomocy humanitarnej i rozwojowej w latach 2015-2018”. Wynika z niego, że od 2015 r. środki przeznaczane przez polski rząd na pomoc humanitarną wzrosły sześciokrotnie: z 26 mln zł w 2015 r. do 173 mln zł w 2017. W 2018 r. te środki mają być jeszcze wyższe.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl