Wstrzymano publikację wyroku TK

Są poważne wątpliwości co do możliwości publikacji wyroku z 3 grudnia w Dzienniku Ustaw. Do czasu zajęcia stanowiska przez prezesa TK publikacja wyroku została wstrzymana – poinformowała o tym szefowa KPRM Beata Kempa w liście do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego.

Kancelaria Premiera zauważa, że wyrok został wydany przez niepełny skład Trybunału Konstytucyjnego, a to powoduje jego nieważność.

Poseł Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości, podkreśla, że stanowisko Kancelarii Premier Beaty Szydło w tej sprawie jest „oczywiste i zasadne”.

Parlamentarzysta zwrócił uwagę, że Trybunał Konstytucyjny orzekał w składzie pięcioosobowym natomiast postanowienia w toku postępowania wydawał w pełnym składzie.

– Dla przykładu, w pełnym składzie wydał postanowienie o tak zwanym zabezpieczeniu. Wtedy orzekał w pełnym składzie. Zadziwiło mnie to, że postanowienie w toku postępowania Trybunał uznał za konieczne wydać w pełnym składzie. Natomiast orzekał i całe postępowanie prowadził w składzie pięcioosobowym. Nawiasem mówiąc, to postanowienie o zabezpieczeniu wydawali sędziowie, którzy w późniejszym okresie czasu wyłączali się – myślę tu o Prezesie Trybunału Konstytucyjnego Andrzeju Rzeplińskim, a także o Andrzeju Biernacie – podkreśla poseł Stanisław Piotrowicz.

Trybunał Konstytucyjny na początku grudnia stwierdził, że konstytucyjna jest podstawa wyboru trzech osób w miejsce sędziów, których kadencja minęła w listopadzie, a niekonstytucyjny jest wybór pozostałych dwóch sędziów w miejsce tych, których kadencja mija w grudniu.

1

Kliknij, aby powiększyć

2

Kliknij, aby powiększyć

RIRM

drukuj