„ND”: Tzw. przesłanka eugeniczna niezgodna z konstytucją? Min. Ziobro składa w TK stanowisko w tej sprawie

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złoży w Trybunale Konstytucyjnym stanowisko ws. wniosku o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą przepisów pozwalających na zabijanie dzieci na podstawie tzw. przesłanki eugenicznej. O sprawie informuje „Nasz Dziennik”.

Projekt dokumentu opracowuje Biuro Spraw Konstytucyjnych Prokuratury Krajowej. Niewykluczone, że stanowisko przyśpieszy proces zbadania konstytucyjności obowiązującej ustawy. Poza tym w Sejmie znajduje się projekt ustawy Zatrzymaj Aborcję, który usuwa tzw. przesłankę eugeniczną z obecnych przepisów.

Propozycje trafiły do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która jednak nie prowadzi nad nimi prac, uzasadniając to potrzebą uzyskania opinii m.in. Rady Ministrów.

Poseł Jan Klawiter z Prawicy Rzeczpospolitej podkreślił, że działania dotyczące ograniczenia w Polsce zabijania dzieci toczą się dwutorowo.

Jeden to Trybunał Konstytucyjny – niezależny. Drugi tor to jest procedowanie projektu ustawy w parlamencie. Ponieważ – jak mi się wydaję – klub PiS czeka na to, aby najpierw TK wypowiedział się w tej sprawie, tym bardziej ma duże znaczenie to, żeby Prokurator Generalny szybko się na ten temat wypowiedział. W rozmowie z ministrem Ziobro dowiedziałem się, że on w krótkim czasie – ma jeszcze otrzymać dwie ekspertyzy – wysyła stanowisko – zaznaczył Jan Klawiter.

Wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej pozwalającej zabijać nienarodzone dzieci z powodu chorób lub wad genetycznych trafił do Trybunału w październiku ub. roku. Złożył go poseł Bartłomiej Wróblewski z PiS. Pod dokumentem podpisało się wtedy ponad stu parlamentarzystów reprezentujących m.in. Zjednoczoną Prawicę oraz Kukiz’15.

 

RIRM

drukuj