Min. Ziobro: Nie ma miejsca dla sędziów złodziei w polskim sądownictwie

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że na brak standardów etycznych wśród sędziów trzeba odpowiedzieć stosownymi zmianami legislacyjnymi. Nie ma miejsca dla sędziów złodziei w polskim sądownictwie – stwierdził. W ten sposób zareagował na piątkowy wyrok Sądu Najwyższego. SN złagodził karę sędziemu, który ukradł w sklepie część do wkrętarki.

Minister sprawiedliwości odniósł się do wczorajszej decyzji Sądu Najwyższego, który zmienił rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji i zadecydował o niewykluczaniu z zawodu sędziego, który dopuścił się kradzieży części do wkrętarki.

– W najbliższym czasie przedstawię projekt zmian ustawy o ustroju sądów powszechnych, który spowoduje, że automatycznie tego rodzaju sędzia będzie eliminowany z zawodu – powiedział minister Ziobro.

Sąd Najwyższy rozpoznał odwołanie obrońcy Pawła M. od kary usunięcia sędziego z urzędu. Zgodnie z orzeczeniem sędzia przez dwa lata będzie miał o jedną piątą obniżoną pensję. Sędzia sprawozdawca Katarzyna Tyczka-Rote uzasadniając wyrok poinformowała, że przy zmianie kary wzięto pod uwagę nieposzlakowaną opinię, jaką cieszył się Paweł M.

Karę usunięcia z urzędu orzekł Sąd Dyscyplinarny w Gdańsku w listopadzie ubiegłego roku. Uznał Pawła M. za winnego kradzieży przegubowego łącznika wkrętarki o wartości około 100 złotych. Do kradzieży w supermarkecie doszło w 2016 roku.

TVP Info/RIRM

drukuj