S. Piotrowicz: W przyszłym tygodniu komisja prawdopodobnie nie zajmie się wetami prezydenta

W przyszłym tygodniu sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka prawdopodobnie nie zajmie się wetami prezydenta do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądowniczej.

Przewodniczący Komisji poseł Stanisław Piotrowicz z Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że na przyszły tydzień ma ona zaplanowane inne tematy. Wśród nich jest m.in. informacja roczna z działalności KRS oraz opiniowanie kandydata do Trybunału Konstytucyjnego.

Na razie w sprawie wet prezydenta nie zapadła decyzja o terminie rozpatrzenia – być może stanie się to na kolejnym posiedzeniu – zaznaczył poseł Stanisław Piotrowicz.

– Mam taką nadzieję, że podczas nie tego najbliższego, ale kolejnego posiedzenia Sejmu. W tym tygodniu zaplanowane mamy rozpatrzenie informacji z działalności Krajowej Rady Sądownictwa i informacji Rzecznika Praw Obywatelskich. Przedmiotem posiedzenia komisji będzie również zaopiniowanie kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Z tego też względu nie zaplanowałem na ten tydzień posiedzenia, dotyczącego rozpatrzenia wet pana prezydenta, ale stanie się, to jak sądzę na kolejnym posiedzeniu Sejmu – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

Prezydent Andrzej Duda pod koniec lipca ogłosił decyzje o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o KRS. Zapowiedział też przygotowanie własnych projektów, które następnie przedstawi Sejmowi. Tydzień później odmowa podpisania przez prezydenta obu ustaw – wraz z uzasadnieniem – wpłynęła do Parlamentu. Teraz to komisja sprawiedliwości będzie rekomendowała Sejmowi, czy weta przyjąć czy też odrzucić.

RIRM/PAP

drukuj