[TYLKO U NAS] S. Piotrowicz: Opozycja podejmowała wszelkie wysiłki, aby w wymiarze sprawiedliwości nic się nie zmieniło

Opozycja podejmowała wszelkie wysiłki, żeby w wymiarze sprawiedliwości nic się nie zmieniło. Liczne poprawki, które były składane przez opozycję, zmierzały w zupełnie przeciwnym kierunku – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł PiS Stanisław Piotrowicz. Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości dodał, że reformy Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa są kluczowe dla dalszych reform w Polsce.

Prace nad prezydenckimi ustawami o KRS i SN to był trudny okres, ponieważ wiem, że są w nich pokładane duże nadzieje nie tylko w klubie PiS, ale znacznej części społeczeństwa – powiedział Stanisław Piotrowicz.

Oczekiwania były takie, że wreszcie uda się przeprowadzić reformę sprawiedliwości. Czułem na sobie dużą odpowiedzialność, duże oczekiwania i duże nadzieje, ale wiedziałem, że nie będzie łatwo. Opozycja podejmowała wszelkie wysiłki, żeby w wymiarze sprawiedliwości nic się nie zmieniło. Liczne poprawki, które były składane przez opozycję, zmierzały w zupełnie przeciwnym kierunku. To nie była kwestia tego rodzaju, że ścieramy się z opozycją, jak zreformować wymiar sprawiedliwości. To by było zupełnie naturalne. (…) Ale tutaj mieliśmy cały czas do czynienia z działaniami w zupełnie przeciwnym kierunku. W związku z tym, gdy podnosi się zarzut, że nie uwzględniamy poprawek opozycji, to tylko z tego względu, że opozycja w zupełnie przeciwnym kierunku zmierza. Tu nie da się tego uwzględnić. Chociaż kilka poprawek opozycji zostało przyjętych. To były te, które miały jakiś sens – wskazał przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości.

Nie po to podejmujemy się reformy wymiaru sprawiedliwości, żeby nic się w nim nie zmieniło – dodał.

W wymiarze sprawiedliwości musi się zmienić bardzo wiele. Wiemy dziś, że ta reforma jest kluczową sprawą dla dalszych reform w Polsce. Tak jak jedną z ważniejszych reform była reforma Trybunału Konstytucyjnego, tak później wymiaru sprawiedliwości – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Stanisław Piotrowicz wskazał, dlaczego tak istotna jest reforma wymiaru sprawiedliwości.

Reforma wymiaru sprawiedliwości nie obejmuje tylko tej problematyki, która tak stricte wiąże się z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. Od tego, jaki będzie sąd, będzie zależało stosowanie wszelkich innych praw w praktyce. My możemy uchwalać w poszczególnych dziedzinach – czy to prawie rodzinnym, gospodarczym, karnym, cywilnym itd. – określone prawa czy normy oczekiwane przez społeczeństwo, ale mogą być one w zastosowaniu tak zinterpretowane, że nie będziemy w stanie osiągać tego efektu, o który chodzi – podkreślił gość Radia Maryja.

Bardzo istotne w tej reformie było nie tylko zreformowanie strukturalne Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, ale przede wszystkim spowodowanie, żeby w tych instytucjach znaleźli się sędziowie o innej mentalności niż dotychczas – powiedział Stanisław Piotrowicz.

Całość program „Aktualności dnia” z udziałem Stanisława Piotrowicza można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj