[TYLKO U NAS] Prof. Piotrowski: Decyzja Donalda Trumpa pokazuje zacieśnienie relacji z Izraelem

Patrząc na to z trochę innej pozycji, trzeba stwierdzić, że decyzja Donalda Trumpa ostentacyjnie pokazuje zacieśnienie relacji z Izraelem i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych właśnie tu, na Bliskim Wschodzie – wskazał na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” prof. Mirosław Piotrowski.

Europoseł powiedział, że „niedawno powstała grupa z inicjatywy ambasady Izraela przy Unii Europejskiej i NATO w Brukseli, aby zaprosić kilkunastu posłów z niemal wszystkich grup politycznych i aby zajmować się kwestiami relacji Izraela z Unią Europejską. (…) Jeśli idzie o te słowa, nawiązujące do decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, to istotnie ta decyzja wywołała duże poruszenie zarówno w świecie arabskim, jak i na całym świecie”.

– Wypowiedzi udzieliło szereg polityków europejskich: kanclerz Angela Merkel, która skrytykowała de facto tę decyzję, również prezydent Francji Manuel Macron odniósł się krytycznie, a także premier Teresa May. Trzeba jednak przypomnieć, że w Stanach Zjednoczonych decyzja o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy zapadła 22 lata temu decyzją Kongresu, czyli jeszcze za prezydentury Billa Clintona, tylko kolejni prezydenci przedłużali co pół roku na kolejne pół roku, odwlekając tę decyzję. O ile pamiętam, jeszcze starający się o wybór, prezydent-elekt Donald Trump zapowiadał w kampanii wyborczej, że on realnie przeniesie ambasadę USA do Jerozolimy, która – trzeba powiedzieć – jest stolicą państwa Izrael i zamierza to rzeczywiście zrealizować, czyli dotrzymuje obietnic wyborczych. (…) Przewiduje się, że przeniesienie ambasady amerykańskiej potrwa ok. kilku lat, a sam prezydent Donald Trump również prolongował to przeniesienie – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Prof. Mirosław Piotrowski zauważył, że „poprzedni prezydenci Stanów Zjednoczonych odwlekali ten manewr ze względu na bezpieczeństwo państwa i – jak widzimy po samej zapowiedzi tej decyzji – zawrzało nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale także w Unii Europejskiej”.

– Przypomnę, że zarówno poszczególni przywódcy, zwłaszcza tych większych państw UE, jak i sama UE od wielu lat zaangażowana jest w dialog izraelsko-palestyński i te sprawy również rozważane są w Parlamencie Europejskim i PE miał ambicję, aby stać się mediatorem pomiędzy tymi dwiema zwaśnionymi stronami. (…) Patrząc na to z trochę innej pozycji, trzeba stwierdzić, że decyzja Donalda Trumpa ostentacyjnie pokazuje zacieśnienie relacji z Izraelem i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych właśnie tu, na Bliskim Wschodzie – podkreślił wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Gość „Aktualności dnia” powiedział, że „decyzja, którą zapowiedział Trump, de facto w sferze politycznej oznacza, że on i Stany Zjednoczone uważają, że cała Jerozolima powinna należeć do Izraela i tam powinna być ambasada, stąd tak duże poruszenie”.

– Premier Izraela Benjami Netanjahu powitał tę decyzję z radością. Również słyszymy te nawoływania, aby tym tropem poszły inne kraje, ale one nie są tak silne jak Stany Zjednoczone. Ale i ten kraj, tak mocny, musi brać pod uwagę niebezpieczeństwa związane z tym krokiem. Dotychczasowi prezydenci USA obawiali się wypełnić te zobowiązania sprzed 22 lat, właśnie ze względu na zagrożenie życia, bezpieczeństwa ludzi zarówno w tym rejonie, jak i podejrzewam, może to wykroczyć także poza ten rejon Bliskiego Wschodu – zauważył europoseł.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem prof. Piotrowskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl