fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. Ryba: Spory wokół armii mogą wprowadzać niepotrzebne zamieszanie

Mam nadzieję, że spór pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a Antonim Macierewiczem zakończy się kompromisem, bo spory wokół armii mogą wprowadzić niepotrzebne zamieszanie – powiedział w sobotnim programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba.

Historyk odniósł się do wycofania się przez MON wniosku o nominacje na stopnie generalskie dla 14 osób. [czytaj więcej]

Napięcie pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Pałacem Prezydenckim istnieje nie od dziś, a jest związane ze sporem kompetencyjnym – przypomniał prof. Mieczysław Ryba.

Mamy do czynienia z ministrem o silnym charakterze, jakim jest Antoni Macierewicz, a z drugiej strony jest prezydent, który jest Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych. Realnie generalicja, czyli najwyżsi dowódcy, podlegają prezydentowi i ma on wpływ na nominacje w sposób bezpośredni. Jeśli mówimy o silnych osobowościach, to przy tych zapisach jesteśmy skazani na taką rzeczywistość. Miejmy nadzieję, że ostatecznie zakończy się to kompromisem, bo wiadomo, że armia to jest tak delikatna, a zarazem ważna dziedzina, że trzeba tutaj decyzyjnej i kompetencyjnej jasności. Spory wokół tego mogą wprowadzać niepotrzebne zamieszanie – ostrzegł historyk.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem prof. Mieczysława Ryby można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj