MON wycofuje wnioski o awanse generalskie

Minister obrony narodowej  Antoni Macierewicz wycofał wnioski o awanse generalskie. W specjalnym komunikacie resort obrony podkreśla, że chodzi o „harmonijne współdziałanie organów konstytucyjnych”.

Zgodnie z tradycją 15 sierpnia i 11 listopada każdego roku odbywały się uroczystości wręczenia nominacji generalskich. W tym roku prezydent Andrzej Duda wstrzymał jednak awanse. Jego decyzja była spowodowana trwającymi pracami i brakiem uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi. W jego ocenie sytuacja nie pozwalała dokonać merytorycznej oceny kandydatur do awansów generalskich. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podjął wczoraj decyzję o wycofaniu wniosków.

„W trosce o dobro Sił Zbrojnych RP i harmonijne współdziałanie organów konstytucyjnych w zakresie obronności, Minister Obrony Narodowej postanowił wycofać wnioski o awanse generalskie. Ministerstwo Obrony Narodowej podejmuje to działanie w nadziei na usunięcie czynników, które zgodnie z deklaracjami Urzędu Prezydenckiego stoją na przeszkodzie mianowań generalskich” – czytamy w specjalnym komunikacie resortu obrony.

Ministerstwo podkreśla, że nowe wnioski zostaną przedstawione w stosownym czasie i okolicznościach.

„Wyrażamy przy tym przekonanie, iż mianowania generalskie mają kluczowe znaczenie dla zmiany pokoleniowej i dalszych reform wzmacniających Wojsko Polskie” – oświadczyło MON.

Decyzją ministra obrony zaskoczony jest szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Stwierdził on, że decyzja ta jest zaskakująca, gdyż prezydent nie odrzucił żadnego z 14 złożonych przez MON wniosków. Szef BBN krytycznie ocenił fakt, że prezydent o fakcie dowiaduje się z mediów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl